Nezaradené

Krutá realita: Chlpy, výkaly a hmyz v každej porcii

Ak sa vám hnusí už len predstava vlasu vo vašom tanieri, tak nasledujúce riadky určite nečítajte. Mohli by ste totiž skončiť s nevoľnosťou väčšou než pri črevnej chrípke. Niekedy je totiž lepšie nevedieť… a nevidieť!

Iste poznáte hororvé historky o tom, čo všetko sa v takej továrni na konzervy dostane do vášho lančmítu, či pašteky. To však nemá s krutou realitou takmer nič spoločné. Tá je totiž v mnohých prípadoch ešte neuveriteľnejšia.

Dobrú chuť!
Možno sa vám to zdá neuveriteľné, pretože ste ich nevideli na vlastné oči, väčšina potravín, ktoré konzumujeme obsahuje tzv. prirodzené kontaminanty. Ide o napríklad o hmyz alebo jeho časti, ktoré sa do potravín pri spracovaní a výrobe dostanú. Zvyčajne ich nevidíte, pretože sú rozvarené, rozomleté či inak spracované na malé kúsky.

Čo sa však všetko ešte okrem všadeprítomného hmyzu do potravín dostáva? Tak napríklad chlpy hlodavcov. I to sú prirodzené kontaminanty, s ktorými treba počítať. Podobne ako slimák, červík či húsenica na ovocí a zelenine, ktoré ste si práve priniesli z trhu či zo svojej záhradky.

Prirodzene, pri čerstvých potravinách s týmto rizikom počítame, čo však pri dôkladne spracovaných a neraz aj úplne hotových jedál? Podľa prieskumov a odhadov odborníkov zje každý z nás ročne od 0,5 do 1 kilogramu hmyzu či jeho častí. Dvíha sa vám žalúdok?

Vlastne nie je dôvod sa obávať. Entomológovia tvrdia, že svojim zložením nie je hmyz zdraviu človeka škodlivý, práve naopak. Navyše čím viac hmyzu sa na dopestovaných plodinách objaví, tým nižšia hladina pesticídov bola pri pestovaní použitá.

Čo hovoria štatistiky?
Na sto gramov čokolády pripadá zhruba 60 kúskov hmyzu a jeden chlp hlodavca. Vo fľaši obsahujúcej citrusový džús sa na 250 ml nájde 5 mušiek alebo vajíčok mušiek, či jeden červ. Výrobky obsahujúce cestoviny v 225 gramoch obsahujú rovných 225 kúskov hmyzu a priemerne 4,5 kusov chlpov hlodavcov.

Máte radi popcorn? Na pol kila popcornu pripadá jeden výkal hlodavca. A čo múka? Na 50 gramov múky je to až 75 alebo viac kúskov hmyzu alebo jeden chlp hlodavca.

Ak vás práve chytila panika, mali by ste sa triezvo pozrieť realite do očí. Podľa odborníkov nie je možné takejto kontaminácii potravín zabrániť úplne, navyše sa zvyčajne nejedná o ohrozenie nášho zdravia. Keď však objavíte v bochníku chleba celú zapečenú myš, rozhodne by ste mali podať reklamáciu. SRC

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť