Caligula rismky cisar
Zdroj: Public domain (Eustache Le Sueur, 1647)
História, Osobnosti

Krutý rímsky cisár Caligula seba prehlásil za boha a pre svojho koňa postavil dom

Caligula je tretí rímsky cisár, ktorý sa zapísal do dejín svojím štvorročným vládnutím a povesťou obzvlášť krutého vládcu. Narodil sa v roku 12 nášho letopočtu a už ako dieťa získal oslovenie Caligula, čo je iba prezývka, ktorá mu prischla na celý život a v preklade znamená malé čižmičky. Vlastným menom Gaius Caesar Germanicus chodieval s otcom generálom ako dieťa po vojenských táboroch, kde nosieval malé detské armádne uniformy a na základe toho mu vojaci vymysleli túto prezývku, z ktorej vôbec nebol nadšený.

Na trón nastúpil v roku 37 n.l. ako rímsky cisár a mal vtedy len 25 rokov. Začiatky jeho vládnutia vyzerali sľubne a ľudí si získal mnohými populárnymi opatreniami, ktoré realizoval. Napríklad vojenským dôstojníkom a vojakom udelil odmeny, z väzenia prepustil nespravodlivo odsúdených, nespravodlivé dane zrušil a pre zábavu obyvateľov Ríma usporadúval extravagantné preteky vozov či gladiátorské hry.

No už počas prvého roka svojho vládnutia vážne ochorel a práve choroba bola tým, čo ho tak veľmi zmenilo. Stal sa veľmi podozrievavým a začal zabíjať kohokoľvek podľa svojej nálady. Začal sa vyhlasovať za boha a utratil veľkú časť z pokladnice na svoj osobný luxusný život. Podľa historikov utratil v dnešných peniazoch viac ako 5 miliárd dolárov, vydieral prominentných rímskych občanov a konfiškoval ich majetok. Caligula nechal odstrániť hlavy z rôznych sôch bohov umiestnených v Ríme a nahradil ich svojimi vlastnými.

Jediné stvorenie, ktorému dôveroval, bol jeho kôň menom Incitatus. Miloval ho natoľko, že mu postavil vlastný dom s mramorovými a slonovinovými doplnkami a plánoval ho vyhlásiť za konzula. Niektoré zdroje vykresľujú jeho krutosť tak, že raz na niektorých hrách, ktorým predsedal, vraj z nudy nariadil svojim strážcom, aby počas prestávky hodili celú časť publika do arény, aby ju zožrali divé zvery, pretože tam neboli žiadni väzni, ktorých by bolo možné použiť. Jeho vládnutie sa však po 4 rokoch skončilo, kedy mu skupina strážnikov uštedrila viac ako 30 bodných rán nožom, na následky čoho zomrel.

Zvrátenosti a život na vysokej nohe boli pre Caligulu typické

Paranoje, ktoré výrazne ovplyvnili jeho schopnosť vládnuť a viedli ho k vraždám nespočetného množstva ľudí, boli výsledkom šialenej mysle. Podľa historikov vraj trávil hodiny váľaním sa v hromadách peňazí, pil perly rozpustené v octe, viedol osobné rozhovory s Mesiacom a vyhlásil vojnu bohu mora Neptúnovi. V tejto vojne mali ako vojnové koristi jeho vojaci  príkazom zbierať mušle. Caligula mal tiež údajne viesť incestné vzťahy so svojimi tromi sestrami a jednu z nich menom Drusilla mal oplodniť a vytrhnúť dieťa z jej lona. Dnes je už ťažké takéto tvrdenia potvrdiť či vyvrátiť, no Caligulov vzťah k sestrám údajne nebol typicky bratský, vysvetľuje portál magellantv.com.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť