modre oci
Zuzana K.
Nezaradené

Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline. Jedinečný chodník lesom odkrývajúci tajomstvá prírody a histórie lesníctva

Poprechádzajte sa po „chodníku lesného času“, času, ktorý les potrebuje na svoj zrod, vývin, pôvabné premeny, ale aj času, ktorý spája históriu ľudského pokolenia s prírodou a spoločne ho vedie do budúcnosti.

Les je odpradávna zdrojom života, zdravia, harmónie a krásy. Pre človeka predovšetkým zdrojom prírodného bohatstva – kyslíka, vody, pôdy a dreva. Dosť dôvodov na to, aby sme lesy poznali, chránili a zaujímali sa o ne. Z lásky k lesom tak vznikol aj Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline.

Foto: Zuzana K.

Foto: Zuzana K.

Unikátne lesnícke múzeum vo voľnej prírode vzniklo dňa 21. júna 2002 položením jeho základného kameňa. Návštevníkom slúži ako náučno-prezentačný prírodný komplex. Zo 140 ha výmery Lesníckeho skanzenu pripadá 116 ha na les. Terén skanzenu sa nachádza v nadmorskej výške od 525 do 850 m n. m. Areál je súčasťou okolitých lesov, v ktorých prebieha bežná lesná prevádzka a prirodzeným spôsobom žije lesná zver a vtáctvo.

Foto: Zuzana K.

Foto: Zuzana K.

Dĺžka lesného chodníka je 4,8 km. Na 80 zastávkach sú umiestnené realistické exponáty s informačnými tabuľami. Návštevníkom poskytujú informácie o histórii lesníctva a lesnej prevádzky, o pestovaní, význame a ochrane lesov, taktiež informácie o zveri, rastlinách a lesných mechanizmoch.

Pripravené sú pre vás zastávky ako Horáreň, Lesná kaplnka, Lesnícky miniland, Detský náučný chodník, Lesné stroje a mechanizmy, Pralesy a Dobročská jedľa, Drevo našich drevín, Poľovníctvo, Diviaky, Hudba a les či pietne miesto Symbolický lesnícky cintorín. Podmanivým doplnením areálu sú prírodné diela umelcov Ekoartu.

Foto: Zuzana K.

Foto: Zuzana K.

Vydrovská dolina pri obci Čierny Balog leží v srdci stredného Slovenska v Slovenskom Rudohorí. Je vymedzená malebnými horami so zurčiacim Vydrovským potokom. Ponúka veľa možností na oddych, zábavu i poučenie, je určená všetkým, ktorí majú radi prírodu a les.

Areál Lesníckeho skanzenu je prístupný v zime i v lete, ale najmä počas letnej turistickej sezóny v období mesiacov máj až september. Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline je určený jednotlivcom, rodinám s deťmi i školským výletom.

Foto: Zuzana K.

Foto: Zuzana K.

Autor: Zuzana Koštialová

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť