obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Li Ching Yeun a jeho tajomstvo. Ako je možné, že sa dožil 256 rokov?

Čo myslíte, koľko rokov sa dožil najdlhšie žijúci človek na zemi? Zoznámte sa s Li Ching Yeunom, mužom, ktorý žil neuveriteľných 256 rokov. Ak sa pýtate, či to je nejaký mýtus alebo vymyslená rozprávka, tak odpoveď je nie.

Podľa článku New York Times z roku 1930, objavil profesor Wu Chung-Chieh z Chengdu University záznamy čínskej vlády z roku 1827, kedy gratulovala Li Ching Yuenovi k jeho 150-tým narodeninám. Neskoršie záznamy z roku 1877 hovoria zase o jeho 200-tom jubileu. V roku 1928 napísal korešpondent z New York Times, že mnoho starých ľudí žijúcich v jeho susedstve tvrdilo, že ich starí otcovia ho poznali, keď boli ešte malí chlapci a že Li bol v tom čase dospelým mužom.

Li Ching Yuen sa stal údajne bylinkárom vo veku 10-tich rokov, kedy zbieral bylinky v horských oblastiach a nadobúdal vedomosti o ich potenciálnych účinkoch pre dlhovekosť. Skoro 40 rokov prežíval na rastlinnej strave, ktorá zahrňovala napríklad leskokôrovku obyčajnú, goji, všehoj ázijský, kokorík mnohokvetý, pupočník ázijský a ryžové víno. V roku 1749, vo veku 71 rokov, sa pridal k čínskej armáde ako učiteľ bojových umení. Oženil sa 23-krát a mal viac ako 200 detí.

Podľa príbehov, ktoré sa tradujú v jeho domovskej provincii, vedel Li už ako dieťa čítať a písať a keď mal 10 rokov, precestoval oblasti Gansu, Šen-si, Tibet, Annam, Siam a Mandžusko, pričom zbieral bylinky. Povolaniu bylinkára sa venoval približne 100 rokov. Neskôr prešiel k predaju byliniek iných bylinkárov.

1-26 img: via melemon.com

Na svojej smrteľnej posteli Li povedal: „Všetko, čo som na tomto svete chcel spraviť, som urobil.”

Jeho tajomstvo k dlhodobému zdraviu

Keď sa Liho pýtali, čo je jeho tajomstvo k dlhovekosti, odpovedal: „Mať pokojné srdce, sedieť ako korytnačka, kráčať rezko ako holub a spať ako pes.” Tieto slová povedal Li vojenskému veliteľovi Wu Pei-fu, ktorý pozval Liho do svojho domu, aby ho naučil tajomstvo extrémne dlhého života.

Li tvrdil, že vnútorný kľud a pokoj mysle v kombinácii s technikami dýchania sú tým zázrakom, ktoré mu zabezpečili dlhovekosť. Zrejmé však je, že jeho stravovanie hralo tiež významnú úlohu. Je fascinujúce, že najdlhšie žijúci človek v zaznamenanej histórii prisudzuje svoj dlhý život práve stavu svojej mysle.

Prečo je tomu také ťažké uveriť?

Priemerná dĺžka života v západnom svete sa momentálne pohybuje v rozmedzí 70- 85 rokov. A preto už len myšlienka, že sa niekto dožil viac ako 100 rokov, sa považuje za menší zázrak. To, že niekto oslávil svoju dvestoročnicu je až príliš pritiahnuté za vlasy a nikto by tomu neuveril. Ale prečo?

Prečo si myslíme, že ľudia nemôžu žiť tak dlho?

Musíme mať na pamäti, že niektorí ľudia nevedú náročný život, nechodia do vyčerpávajúcej práce, nestresujú sa nad nezaplatenými účtami a dlhmi, nedýchajú znečistený vzduch a pravidelne cvičia. Nejedia rafinovaný cukor a múku, alebo jedlo, na ktoré na striekali pesticídy.

Nejedia tučné mäso, presladené dezerty a geneticky modifikované potraviny. Žiadne antibiotiká. Žiaden alkohol a tabak. Ich stravovanie nielenže vylučuje nezdravé jedlo, ale tiež zahŕňa „superpotraviny” a bylinky, ktoré sú pre ľudský organizmus a imunitný systém ako steroidy.

Svoj voľný čas trávia v prírode, kde sa zdokonaľujú v dýchacích technikách a meditácií, ktoré, ako bolo preukázané, zlepšujú mentálne, fyzické a emocionálne zdravie. Vedú jednoduchý život, dostáva sa im poriadneho spánku a veľa času sa pohybujú na čerstvom vzduchu, v objatí prírody a lúčov slnka. Keď máme čas a šancu relaxovať na slnku my, väčšinou tomu hovoríme “dovolenka”. Predstavte si stráviť celý život „dovolenkovaním” v horách….a skombinujte to ešte s dokonalým pocitom mentálneho, spirituálneho a fyzického zdravia.

Ak by sme sa o svoje telo i ducha starali tak, ako by sme mali, podľa všetkých správnych zásad zdravého životného štýlu, v spoločnosti, ktorá sa nenaháňa za úspechom, kariérou a peniazmi a v neznečistenej prírode, ktovie, koľko rokov by sme sa všetci dožívali. Možno by to bolo viac…

.src

img: via melemon.com

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.