obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Veda a technika, Zaujímavosti

Majú slepí ľudia vizuálne sny? Pozrite sa, čo na to hovorí veda

Počas spánku majú mnohí z nás živé a vizuálne sny plné rôznych zážitkov. Dokonca aj ľudia, ktorí v priebehu života oslepli, majú vizuálne sny podobné ako ľudia s fungujúcim zrakom. Nie je žiadnym prekvapením, že náš mozog čerpá inšpiráciu pre sny zo spomienok, ktoré sú uložené v mozgu, ako aj z mozgových obvodov, ktoré sa vyvíjajú pri prežívaní vonkajšieho sveta. No ako je to s ľuďmi, ktorí sa narodili bez schopnosti vidieť, majú vizuálne sny?

Majú ľudia narodení bez schopnosti vidieť vizuálne sny?

Schopnosť videnia zahŕňa tri kľúčové faktory. Sú nimi transformácia svetelného vzoru na elektrické impulzy v očiach, prenos týchto elektrických impulzov z očí do mozgu cez zrakové nervy a dekódovanie a zostavenie týchto elektrických impulzov do vizuálnych vnemov prežívaných v mozgu. V prípade, ak jeden z týchto kľúčových faktorov poškodený, tak výsledkom je slepota, vysvetľuje portál univerzity wtamu.edu.

V prípade, ak sú poškodené prvé z dvoch krokov (transformácia svetelných vzorov a prenos impulzov do mozgu), tak človek väčšinou je úplne slepý. Ak má poškodený mozog, tak častokrát niečo málo vidí. Je to možné v dôsledku plasticity mozgu (t. j. schopnosti mozgu prepojiť sa). Ľudia trpiaci slepotou technicky môžu vidieť, no nemajú nič, čo by posielalo elektrické impulzy s vizuálnymi informáciami do mozgu. To ale zároveň znamená, že sú stále schopní mať vizuálne zážitky. Len tieto skúsenosti nemôžu pochádzať z vonkajšieho sveta. Preto je možné, aby aj ľudia narodení bez schopnosti videnia mohli mať vizuálne sny. Avšak to, že nevidomí ľudia majú nervovú schopnosť zažívať zrakové vnemy, automaticky neznamená, že ich skutočne zažívajú.

V tomto bode sa možno pýtate: „Prečo sa jednoducho nespýtame ľudí slepých od narodenia, či snívajú vo vizuálnych obrazoch?“ Problém je, že keď sa takýchto ľudí opýtate túto otázku, vždy odpovedia nie. Hovoria nie, pretože nevedia, čo sú vizuálne obrazy. Človek, ktorý je schopný vidieť, si automaticky spojí napríklad jablko s tým, ako vyzerá, pretože ho v minulosti videl a zjedol. Preto dokáže spojiť obraz s chuťou a vzhľadom jablka. To je dôvod, prečo vedci skúmali tento fenomén u nevidiacich ľudí.

„Ak dievča nikdy osobne nezažilo vizuálny obraz skutočného jablka, potom prvé videnie obrazu na jablku vo sne nemá nič spoločné s ničím v reálnom svete. Neuvedomila by si, že vidí jablko.“

Podobne ľudia, ktorí nemajú schopnosť videnia od narodenia, nemajú žiadnu skúsenosť so spájaním zrakových vnemov s vonkajšími objektmi v skutočnom svete, čo vidiaci ľudia označujú ako videnie. Preto nie je užitočné sa ich na to pýtať.

Ako vedci zistili, že slepí ľudia majú sny? Odpoveď našli v mozgu

Namiesto toho, aby sa slepých ľudí pýtali na sny a na to ako vyzerajú, tak vedci vykonali skenovanie mozgu ľudí slepých od narodenia počas spánku. Zistenia štúdie odhalili, že nevidiaci ľudia majú rovnaký typ elektrickej aktivity súvisiacej s videním v mozgu počas spánku ako ľudia s funkčným zrakom. Zaujímavosťou je i to, že počas spánku pohybujú očami rovnako ako aj vidiaci ľudia.

Preto je vysoko pravdepodobné, že ľudia slepí od narodenia skutočne zažívajú zrakové vnemy počas spánku. Len nevedia, ako opísať pocity, alebo dokonca koncepčne spojiť tieto pocity s tým, čo vidiaci ľudia označujú ako videnie.

Slepí ľudia ale nemajú sny ako vidiaci

Treba ale podotknúť, že sny slepých ľudí nie sú tak vizuálne bohaté ako sny vidiacich. Dôvodom je, že ich vizuálne zložky sna nemôžu byť vytvorené z vizuálnych spomienok. Zrakové vnemy musia skôr pochádzať z elektrických fluktuácií, ktoré vznikajú v mozgu.

„To znamená, že ľudia slepí od narodenia pravdepodobne počas snívania nezažívajú detailné vizuálne obrazy skutočných predmetov, ako sú jablká alebo stoličky. Skôr pravdepodobne vidia fľaky alebo farebné fľaky plávať alebo blikať.“

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.