Nezaradené

Malé lacné papieriky, ktoré môžu zachrániť stovky životov

Včasná diagnóza je väčšinou to najdôležitejšie, pokiaľ sa má človek vyliečiť. Tieto lacné domáce testovacie papieriky môžu zachrániť mnoho životov.

Nové a potenciálne životy-zachraňujúce testy vyvinuli vedci v USA. Sú to jednoduché a lacné papieriky, ktoré by mali pomôcť včas odhaliť ochorenia, akými sú rakovina a malária. Hlavná podstata je, že by to malo byť takmer rovnako jednoduché ako domáci tehotenský test.

Test si budú môcť ľudia urobiť tak, že umiestnia malú kvapku krvi na papier a potom ho odošlú do laboratória. Tieto papieriky boli pôvodne koncipované na testovanie malárie, no jeden z vedcov hovorí, že by časom mohli fungovať na diagnózu viacerých ochorení. Sú zaliate do voskového atramentu, ktorý vytvára miesto pre zachytenie vzorky krvi. Veľké sú asi ako poštová známka. Krv v nich je chránená proti svetlu, teplote a vlhkosti vzduchu, až kým dorazia do laboratória.

Tím vedcov tiež pracuje na tom, aby sa prostredníctvom papierikov dokázala „odoberať“ nielen krv, ale aj sliny a moč. Jeden z vedcov hovorí, že by tento vynález mohol poskytnúť neoceniteľnú lekársku starostlivosť najmä pre tých ľudí, ktorí žijú vo vidieckych alebo odľahlých oblastiach. Takýto testovací papierik stojí v súčasnosti okolo 0,50 dolára, no cena sa bude znižovať, keď začne ich masová výroba.

.src

img: Pam Frost Gorder/Ohio State University

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť