Pexels.com
Nezaradené

Máš niekedy problém so sústredením sa? Vyskúšaj harvardský „ABC model“

Ako zlepšiť svoju sústredenosť?

V posledných rokoch sa zrealizovalo naozaj veľa výskumov, ktoré sa venovali tomu, ako funguje mozog počas toho, ako sa sústredíme. Vedci urobili obrovské pokroky a dnes už vieme nie len to, ako celý proces sústredenia sa funguje, ale aj to, aké ľahké je nechať sa niečím rozptýliť.

Takže, čo vedci zistili? Štúdie dokázali, že každý človek sa môže naučiť vedome ignorovať akékoľvek rušivé elementy či rozptýlenia, ktoré mu bránia sústrediť sa na akúkoľvek úlohu. Kto si túto schopnosť dokáže osvojiť, stáva sa omnoho viac produktívnym a kreatívnym. Ako to však dosiahnuť?

Foto: pexels.com

Nauč sa pracovať s ABC modelom

V Harvard Business Review bol ABC model popísaný ako metóda, ktorá ti pomôže zostať sústredeným. Tvojmu mozgu totiž dá šancu zatiahnuť ručnú brzdu zakaždým, keď narazí na nejaké rozptýlenie. Na osvojenie tejto metódy ti stačí riadiť sa týmito tromi krokmi:

A: awareness. Buď si vedomý toho, že silou vôle môžeš odolať akémukoľvek pokušeniu. Samozrejme, vyhrajú len tí najsilnejší, no tréningom sa medzi nich zaradíš aj ty.

B: breathing. Rozdýchaj to. Vždy, keď ťa bude lákať nejaké rozptýlenie, venuj chvíľu dychovému cvičeniu, ktoré ťa privedie späť k sústredenosti a upokojí ťa.

C: conscious choice. Voľba vybrať si je len na tebe. Dobrou správou je, že ju máš vo svojich rukách. Vždy, keď budeš mať nutkanie „len na chvíľu“ si odbehnúť alebo zapnúť Facebook, zastav sa a uvedom si, že to nemusíš a nemôžeš spraviť. To, čo musíš je venovať sa svojim povinnostiam a dokončiť ich čím skôr.

Model ABC sa ti možno zdá až príliš jednoduchý na to, aby fungoval. Pochvaľuje si ho však veľa ľudí a ak sa ho naučíš používať, naozaj ti môže pomôcť. Skús mu dať aspoň na 1 deň šancu a presvedč sa, aký účinok bude mať na tebe.

zdroj: startitup.sk

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť