Nezaradené

Máte plné zuby štátu? Založte si vlastný…

Sealand je svojmocne vyhlásené kniežatstvo, rozkladajúce sa na 550m² veľkej umelej plošine z časov 2. svetovej vojny, stojaci v Severnom mori 10 km od pobrežia východného Anglicka. Má len niekoľko trvalých obyvateľov.

Od roku 1967 je v držbe Paddyho Roya Batesa a jeho rodiny. Hoci si robí nárok na štátnu zvrchovanosť, medzinárodne nieje nikým uznávaný. Má vlastnú menu, vládu, vlajku aj poštové známky. Vládnuca rodina prevádzkuje tiež hostingovú firmu HeavenCo Ltd.

Roku 1942, v priebehu II. svetovej vojny, HM Fort roughs bola vystavaná Spojeným Kráľovstvom, ako jedna z „Maunsell Forts“, hlavne na obranu proti nemeckým lietadlám kladúcim míny, ktoré mohli byť zamerané na ústie riek, čo boli dôležité časti lodných ciest. Tvorená je potopenou pontónovou základňou s nadstavbou dvoch dutých veží, na ktorých bola pripevnená paluba. Na túto palubu mohli byť pridávané ďalšie stavby. Pevnosť bola ťahaná do pozície nad piesočným prahom „Rough Sands“, kde bola základňa zámerne zatopená aby umožnila potopenie na jej finálnu pozíciu na piesočnom prahu. Pozícia bola zvolená v medzinárodných vodách približne 6 míľ od pobrežia Suffolku mimo trojmíľové pásmo teritoriálnych vôd patriacich Spojenému Kráľovstvu. Zariadenie (nazývané „roughs Tower“ alebo „HM Fort roughs“) bolo obývané 150 až 300 obyvateľmi, ktorí slúžili hlavne ako personál Kráľovského námorníctva v priebehu celej II. svetovej vojny. Až dlho po vojne, roku 1956, bola posledná stála posádka odvezená z „HM Fort roughs“.

V roku 2007 sa rozhodla vládnuca rodina kniežatstvo Sealand predať za cenu medzi 65 000 000 a 504 000 000 librami. Jeden z vážnych záujemcov bol server The Pirate Bay, ktorý si na tento účel založil vážne myslenú stránku buysealand.com.

Sealand má aj vlastný futbalový tím (v skutočnosti sa jedná o nie príliš známy dánsky tím Vestbjerg Vintage Idrætsforening).

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť