Matematické úlohy často vedia potrápiť. Na riešenie tejto sa čakalo desiatky rokov.
Trio američanov nedávno odprezentovalo riešenie 35 rokov starého matematického problému. Ak si však chcete overiť správnosť riešenia potrvá to viac ako si vôbec dokážete predstaviť, jeho prečítanie by vám totiž zabralo celých 10 miliárd rokov.
Dlhé roky nevyriešená hádanka Booleovských pytagorových trojíc v rámci Ramseyho teórie je dielom matematika Ronalda Grahama z 80. rokov. Otázka znie, či môžeme množinu N prirodzených číšel rozdeliť na dve skupiny tak, aby žiadna z pytagorových trojíc a2 + b2 = c2 neobsahovala rovnaké čísla.
V tých časoch bola odmena za vyriešenie problému stanovená na 100 dolárov, tak to zostalo doteraz. Matematici sa dodnes túto sumu snažili získať, nešlo však len o peniaze, išlo jednoducho o celú históriu a o snahu prekonať dlhoročne nevyriešenú hádanku jedného matematika.
Graham ocenil historickou sumou Marijna Heuleho, Olivera Kullmanna a Victora Mareka. Svoju prácu odprezentovali na medzinárodnej konferencii v Bordeaux.
Tím prelomil problém využitím superpočítača Stampede v Texase a špeciálne vyvinutých algoritmov. Následne počítač vygeneroval 200 terabajtový dôkaz o vyriešení Grahamovej hádanky. Ide o najdlhší matematický dôkaz v histórii.
S riešením sa však spájajú mnohé otázky a len na prečítanie publikovaného dôkazu treba asi tak 10 miliárd rokov, čo je celkom pozoruhodné číslo. Našťastie, žijeme v takej dobe, kde to počítače zvládnu rýchlejšie, napríklad stroj podobný spomínanému superpočítaču Stampede to zvládne za dva dni, no to len preto, že má 800 procesorov.
Aby tím uľahčil overovanie riešenia, vyvinul tiež 68 gigabajtovú verziu dôkazu, ktorá ho umožňuje ostatným stiahnuť a overiť. To by zabralo už len 30 000 hodín za počítačom alebo 1250 dní. V porovnaní s tými desiatimi miliardami to už znie o čosi lepšie. Riešenie.