Nezaradené

Mesačná krajina plná gejzírov

Mesačnú krajinu sa určite oplatí vidieť naživo. Ak premýšľate nad návštevou Islandu, jednoznačne to urobte! Nádherné fotografie vás raz a navždy presvedčia. Fotograf Alban Henderyckx chodil po Islande, aby odfotil to, čo túto krajinu najviac vystihuje, gejzíry.

Islanďania volajú svoju krajinu ako zem ohňa a ľadu. Príroda Islandu je plná kontrastov a veľkej krásy. Prírodu tohto ostrova formovala hlavne sopečná a ľadovcová činnosť. Sopky po svojich erupciách menili tvar krajiny, horúca láva vytekala do rozsiahlych údolí a vytvárala lávové polia. Ľadovec svojimi okrajmi tlačil zeminu a skaly pred sebou a vytváral kopce, ktoré ho lemujú. Pri topení zasa tvorí jazerá či rieky.

Gejzír je druh termálneho prameňa, ktorý periodicky vystrekuje horúcu vodu a paru do vzduchu. Najznámejším gejzírom na svete je zrejme Veľký gejzír (Geysir), podľa ktorého dostali názov všetky ostatné gejzíry na svete. Nachádza sa na Islande a momentálne nie je aktívny.

Island je všeobecne nazývaný Zem gejzírov a horúcich prameňov. Nachádza sa tu aj gejzír Stokkur, ktorý je považovaný za najkrajší gejzír sveta. Tryská vodu každých 5-10 min do výšky 25 metrov. Teplú vodu vyvierajúcu z hlbín Zeme využívajú Islanďania na vykurovanie domov a skleníkov.
.1033island island2 island3 island4

.src
.src
Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť