modre oci
Nezaradené

Mesto, kde všetci obyvatelia žijú v jednom paneláku. Má vlastnú nemocnicu aj kostol

Mesto Whittier na Aljaške je úplne iné ako všetky ostatné. Dokonca môžeme povedať, že je výnimočné. Na zemi totiž nenájdete mesto, ktoré by bolo kompletne celé sústredené v jedinej budove.

V paneláku je policajná stanica, nemocnica, kostol, ale aj škola

Vo Whittier žije iba približne 200 ľudí a aj to v mimoriadne drsných prírodných podmienkach. To bol aj dôvod prečo sa všetci obyvatelia presťahovali do jedinej budovy, bývalých kasární Americkej armády.

14 poschodová stavba bola vybudovaná v roku 1956 a dodnes bez problémov slúži potrebám všetkých obyvateľov mesta.

Budova sa volá Begich Towers.

Dom má vďaka vojenskému pôvodu široké chodby, ktoré slúžia miestnym ako ulice. Nie je preto ničím výnimočným keď obyvatelia posedávajú s priateľmi v domácom oblečení alebo pokojne aj v pyžamách. Nič iné im ani nezostáva: v zime tu napadne asi 180 centimetrov snehu, ktorý prikryje celú oblasť.

Ľadový vietor veje rýchlosťou v priemere 90 kilometrov za hodinu… Jediný spôsob, ako sa do Whitteru dostať, je štvor-kilometrovým železničným tunelom, ktorý sa na noc zatvára. V zime je teda mesto (dom) prakticky izolované od zvyšku sveta.

Zato v lete sa sem vydávajú desaťtisíce turistov, ktorí túžia po nádhernej aljašskej prírode. V paneláku je tiež malý hotel, kde sa môže ubytovať zvedaví návštevníci.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť