modre oci
Nezaradené

Mesto na vode: Výletný parník je väčší než lietadlové lode

Sme nejako tak zvyknutí, že najväčšie stroje bývajú vojenské. Dá sa to predpokladať hlavne u lodí. Najväčšia osobná loď sveta Harmony of the Seas je práve spustená na vodu.

Vo francúzskych lodeniciach v Saint-Nazaire sa stavia gigantické plávajúce mesto pomenované Harmony of the Seas. Ide o najdlhšie osobnú loď na svete, ktorá sa svojou váhou okolo 100 tisíc ton vyrovná najväčším americkým lietadlovým lodiam. Zatiaľ nedokončený trup plavidla spustili na vodu minulý mesiac a teraz sa vykonávajú dokončovacie práce, ktoré potrvajú do začiatku budúceho roka. O ako náročnú záležitosť ide, svedčí fakt, že v súčasnosti na lodi pracuje okolo 2500 ľudí.1155214_harmony-seas-obrazek-1_image_620x349

Gigant patriaci do triedy Oasis, ktorá zahŕňa všetky najväčšie osobné lode súčasnosti, sa začal stavať v septembri 2013. Jeho budúci prevádzkovateľ Royal Caribbean Cruises sa rozhodol zaobstarať si ho ako tretí a najväčší z triedy Oasis o rok skôr. So svojou dĺžkou 362 m je Harmony of the Seas o dva metre dlhší ako sesterské lode Allure of the Seas a Oasis of the Seas, šírka paluby činí 66 m a na výšku má 70 m. Len pre porovnanie, jedna z najnovších amerických lietadlových lodí USS Gerald R. Ford meria na dĺžku „len“ 337 m. Harmony of the Seas je konštruovaná tak, že zvládne bez úhony plavbu na rozbúrenom mori s vlnami vysokými až 12 m a rýchlosťou vetra rovnajúcu sa hurikánu. Nie je teda divu, že ponor trupu môže dosahovať až 9 m.

Loď má 16 palúb, ktoré vo svojich kabínach pojmú 5479 cestujúcich, obsluhuje ju posádka čítajúce na 2394 členov. Takéto množstvo ľudí si vyžiadalo inštaláciu 18 veľkých záchranných člnov (každý pojme 370 ľudí) a väčšieho množstva nafukovacích člnov. Paluby dopĺňa veľká promenáda inšpirovaná Coney Islandom a tzv. Central parkom, tento koncept je spoločný všetkým lodiam triedy Oasis. Celá loď je vlastne plávajúcim mestom s parkom, živými stromami a trávou, množstvom reštaurácií, barov (niektoré dokonca s robotickou obsluhou), klubov, obchodov, ihrísk, atrakcií, tobogánov, bazénov, tanečných sál, kín, divadiel atď. Samozrejme nechýba ani široká ponuka služieb, bez ktorých sa človek na dlhej plavbe nezaobíde.
harmony-seas-1harmony-seas-4

Obrovité plávajúce monštrum a všetko jeho vybavenie samozrejme spotrebuje nebývalé množstvo elektrickej energie. K pohonu isté aj jej vybavenia slúži šesť obrovských dieselových motorov fínskej výroby Wärtsilä, tri sú šestnásťválce, každý s výkonom 18 860 kW, tri potom dvanásťvalce, každý s výkonom 13 860 kW. Ich sila sa mení na elektrickú energiu, ktorá potom napája všetky elektrické vybavenia lode vrátane vodných trysiek s lodnými vrtuľami s priemerom 6 m. Loď má pod trupom hneď tri a sú otočné, takže nepotrebuje žiadne tradičné smerové kormidlá. Výkon celého systému je tak pôsobivý, že sa Harmony of the Seas môže pohybovať rýchlosťou až 42 km / h, za čo by sa nehanbila väčšina veľkých vojnových plavidiel.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť