nabijanie smartfonu_2.jpg
Zdroj: Vedelisteze.sk
Jednohubky, Veda a technika

Môžeš poškodiť batériu smartfónu, ak ju budeš nabíjať viackrát za deň? Toto by si mal vedieť

Nabíjanie telefónu sa môže zdať ako jednoduchá vec, ale nie je tomu celkom tak. Hlavne vtedy, keď chceš udržať životnosť batérie čo najdlhšie.

Vedel si, že by si mal udržiavať úroveň nabitia niekde na úrovni okolo 20 % až 80 %. Dôvodom je, že plné nabitie batérie môže spôsobiť zvýšenie napätia v batérii, čo vedie k zrýchlenému opotrebovaniu. Chemické procesy v batérii pri vysokom napätí môžu degradovať katódu, čo skracuje jej životnosť.

Naopak, ak batériu necháš klesnúť pod 20 %, môžeš poškodiť anódu, pretože lítiové články nemajú dostatok energie na optimálny chod, čo tiež vedie k degradácii. Tých pravidiel, ako by si mal správne nabíjať batériu smartfónu, je ale viac.

Aby toho ale nebolo málo, tak batériu smartfónu treba aj pravidelne kalibrovať.

Prejdime ale k ďalšej zaujímavej téme, ktorou je, či môžeš svoj smartfón opakovane nabíjať aj niekoľkokrát za deň bez toho, aby si ju poškodil. Poďme sa na túto tému pozrieť nižšie.

Čo je to nabíjací cyklus?

Najprv si ale povedzme, čo je to nabíjací cyklus. Batérie smartfónov sú navrhnuté tak, aby vydržali fungovať okolo 400 až 600 cyklov, kým poklesne ich kapacita natoľko, že používanie zariadenia je obmedzujúce. To sú približne 2 roky používania zariadenia.

Nabíjací cyklus je jedno nabitie telefónu z 0 % na 100 %. Mnohí si mylne myslia, že nabíjací cyklus je, keď mobil pripojíš k nabíjačke. Nie je tomu tak. Ak nabiješ smartfón z 0 % na 50 %, tak minieš polovicu nabíjacieho cyklu a nie celý.

nabity smartfon_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Pamäťový efekt

Možno si už počul o pamäťovom efekte batérie. Ide o efekt, ak by si nabíjal  batériu na 50 % pravidelne, tak stratí kapacitu na polovicu. Tento efekt je ale typický pre batérie typu niklovo-kadmiové (NiCd). Tento typ batérie si našiel v telefónoch ako je Nokia 3310 a podobne. V súčasných telefónoch sú ale lítium-iónové (Li-ion) batérie. Čo to ale pre teba znamená? Telefón môžeš kľudne nabíjať a to aj opakovane na polovicu, batéria ti bude fungovať aj napriek tomu správne.

Môžem batériu telefónu nabíjať aj viackrát denne

Prejdime teraz k tomu, či môžeš nabíjať batérie smartfónu aj viackrát za deň. Pravdepodobne sa ti už stalo, že si nabíjal telefón a krátko na to si ho odpojil, lebo si musel utekať preč. Alebo si musel rýchlo niekam ísť a pripol si ho k nabíjačke, aby si doplnil „šťavu, čo to dá“. Ak si po odpojení batérie od nabíjačky mal zlý pocit, tak vedz, že ho nemusíš mať. Práve naopak, urobil si dobre. Výrobcovia smartfónov totiž odporúčajú, aby si telefón nabíjal radšej frekventovanejšie, ako keby si ho „prebíjal“ pravidelne nad 80 %. Cieľom je udržať ideálne napätie v batérii. Inými slovami, opakované nabíjanie telefónu a to aj niekoľkokrát za deň, batérii tvojho mobilu neškodí.

nabijanie telefonu signal
Zdroj: Vedelisteze.sk

V prípade, ak by si chcel nabíjanie batérie vyšperkovať na 100 %, tak udržuj stav nabitia niekde na úrovni okolo 45 %  až 75 %, kedy je batéria telefónu najmenej namáhanou. Batéria je vo všeobecnosti najmenej namáhanou, keď je nabitá na úrovni okolo 50 %. Pravdou ale je, že ak by si sa snažil udržať túto úroveň, tak by si sa stal „otrokom“ nabíjačky.

Okrem toho by si mal uprednostňovať pomalšie nabíjanie pred superrýchlym nabíjaním, lebo to generuje teplo. To zase prispieva k rýchlejším chemickým procesom v batérii telefónu.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.