obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Možno máme len rok na to, aby sme sa pripravili na erupciu supervulkánu

Keď nadíde ďalšia erupcia supervulkánu, budeme mať pravdepodobne len ročné varovanie. Akokoľvek strašidelne to znie, je to vlastne dobrá správa – bude čas na evakuáciu tých, ktorí sú najviac ohrození, pokiaľ vieme, na čo sa zamerať, keď sa jeden z nich zrazu prebudí.

Ako je popísané v novej štúdii v časopise PLOS ONE, analýza starovekých supererupcií vo východnej Kalifornii poskytla vulkanológom podrobnú históriu posledných chvíľ týchto monštruóznych magmou naplnených gigantov. Zdá sa, že sa dá zistiť veľa z krásnych vzorov ukrytých v magmatických kryštáloch – vrátane toho, ako dlho trvá, než sa samotná magma pripraví na katastrofálnu erupciu.

Potom ako supervulkán vyprázdni svoj magmatický obsah do ovzdušia, chvíľu trvá, než znovu naplní svoj magmatický krb – niektorí tvrdia, že tento proces doplnenia trvá 500 rokov, ale väčšina hovorí prinajmenšom o desiatkach tisícov rokov. Keď je komora naplnená, pomaly vytvára tlak. Ako tam sedí, rôzne časti magmy sa ochladzujú a zažívajú lokalizované zmeny tlaku, a tieto výkyvy v prostredí sú chemicky zaznamenané v okrajoch kryštálov, ktoré sa v dôsledku toho začínajú tvoriť.

Jeden zo 73 kremenných kryštálov použitých v štúdii, každý s rozmermi asi milimeter.

img: G. Gualda/Vanderbilt University

Tesne predtým, ako magma poruší príkrov v erupcii nastane urýchlený pokles tlaku, keď rozpustený plyn začne unikať z kvapalnej magmy. V súlade s nálezmi z predchádzajúcej štúdie zameranej na Horu Sv. Heleny, tento tím zistil, že kryštály zo 760.000 rokov starej kalifornskej Long Valley Caldera supereruptcie ukazujú, že od konca obdobia doplnenia krbu do bodu erupcie, neprejde viac ako rok času.

Aj keď sa to môže zdať ako krátke časové obdobie, znamená to, že keď niekde na Zemi dôjde k supererupcii, ľudstvo môže mať celý rok sa na to pripraviť.

Pred 760.000 rokmi, otriasol Kaliforniou obrovský výbuch a vytvoril jamu (kalderu), ktorá merala 32 km na 18 km. Supervulkanický výbuch bol taký silný, že celý magmatický krb sa vyprázdnil a obrovská časť zeme sa do seba prepadla.

Niektoré varovné znaky ako pozemná deformácia, uvoľňovanie plynu siričitého a predchádzajúce zemetrasenie poskytujú vulkanológom možno niekoľko dní upozornenia, ale v mnohých iných prípadoch, erupcia nastane s malým až žiadnym varovaním a mnoho životov je často stratených.

Ak je tento výskum platný, spoločnosť bude schopná poskytovať svojim občanom značné množstvo času evakuovať oblasť. Yellowstone a Campi Flegrei, ďalšie dve spiace sopky, v súčasnej dobe spia pod husto obývanými dedinami, mestami a obcami.

Nakoniec, ak bude tento druh výskumu správne aplikovaný, môže zachrániť milióny životov.

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.