Koľkokrát ste už naleteli hoaxom, ktorých sa v súčasnosti na internete objavuje až priveľa? Ak aj vy patríte k tým, ktorí uverili, nič si z toho nerobte. V histórii sa objavilo už mnoho podvodov a žartíkov, ktoré verejnosť považovala za fakty. V tomto článku vám prinášame 20 takých príkladov.
1
Víly existujú
Séria fotografií z roku 1917 je známa aj pod názvom Víly z Cottingley. Fotky vyvolali veľký ohlas a spolu s ďalšími mnohými ľuďmi im naletel aj Sir Arthur Conan Doyle. Až v roku 1983 dve sesternice, ktoré za fotkami stáli, priznali, že ide o podvrh.
2
Obor z Cardiffu
Muž menom George Hull v roku 1896 vytvoril vyše trojmetrového kamenného muža, ktorého pochoval na bratrancovom pozemku v Cardiffe (New York) a neskôr vykopal. Nález vyvoval taký záujem, že ľudia platili 50 centov, aby si ho mohli obzrieť. Z obra sa stal taký fenomén, že Hull na ňom pekne zarobil. Až po roku sa priznal, že išlo o výsledok ľudskej práce.
3
Špagetový strom
Foto: Keystone/Hulton Archive/Getty Images
V prvý aprílový deň roku 1957 sa BBC rozhodla odvysielať príspevok o zbere špagiet zo stromov vo Švajčiarsku. V tom čase mnohí ešte nevedeli, ako sa táto cestovina vyrába a tak tomuto žartíku uverili.
4
Šachový majster
Zariadenie vyrobené v 18. storočí známe aj ako Turek držalo rekord v neporaziteľnosti v šachu dlhých 84 rokov a zdolalo tisícky súperov. Až neskôr vyšlo najavo, že nejde o úžasný stroj, ale že figúrky pomocou magnetov a páčiek ovládal muž skrytý pod stolom.
5
Paul je mŕtvy
V septembri roku 1969 sa objavila informácia, že Paul McCartney je mŕtvy a jeho osobu v kapele Beatles nahradili dvojníkom. Príbeh vzišiel z hlavy muža, ktorý na to prišiel pomocou stôp ukrytých v textoch obľúbenej kapely. McCartney, ktorý si od verejnosti držal niekoľkomesačný odstup, musel poskytnúť rozhovor magazínu Life, aby dokázal, že ide o klamstvo.
6
Pitva mimozemšťana
Ray Santilli v 90. rokoch ukázal údajne 50-ročné zábery z pitvy mimozemšťana. Názory ľudí na video boli rôzne. V roku 2006 Santilli priznal, že zábery boli doma vyrobeným podvrhom. Dodal však, že išlo o rekonštrukciu skutočnej pitvy, ktorej video bolo zničené.
7
Beringerove kamene
Profesora Johanna Beringera nemali jeho kolegovia veľmi v láske. V roku 1725 preto na neho vymysleli žart. Na miesta, kde Beringer robil výskum, umiestnili tisícky falošných fosílií rastlín, živočíchov či „nálezy“ s tematikou náboženskej ikonografie. Keď sa Beringer chystal o veľkolepom náleze vydať knihu, jeho dvaja kolegovia sa priznali. On im však neveril a knihu publikoval. Výsledkom bola zničená kariéra všetkých troch účastníkov.
8
Vymyslená kapela
Experiment magazínu Rolling Stone z roku 1969 sa naozaj podaril. Uverejnili recenziu neexistujúceho albumu neexistujúcej kapely s názvom The Masked Marauders, v ktorej mali pod prezývkami hrať Bob Dylan, Mick Jagger, John Lennon a Paul McCartney. Magazín neskôr oslovil neznámu kapelu, aby album nahrali. Ten sa v rebríčkoch Billboardu držal neuveriteľných 12 týždňov a predalo sa viac než stotisíc kópií.
9
Berners Street hoax
Muž menom Theodore Hook rozoslal tisícky objednávok len pre vlastné potešenie. Všetky mali spoločnú adresu – 54 Berners Street v Londýne. Nič netušiaci obyvatelia tak museli celý deň doslova odháňať kominárov, právnikov či kňazov a rušiť donášky svadobných koláčov alebo klavírov. Hovorí sa, že na ulici bol taký chaos, že museli zasahovať všetci členovia miestnej polície. A Hook si celé divadlo pokojne vychutnával.
10
Mŕtva priateľka
Foto: fredw-catharsisours.blogspot.sk
Hráč amerického futbalu Manti Te´o si v roku 2012 dal športovú prestávku kvôli nečakanej smrti svojej partnerky Lennay Kekuovej. Jeho príbeh vtedy mnohí videli ako osobný a motivujúci triumf šikovného športovca. Až neskôr sa zistilo, že žiadna Lennay Kekuová nikdy neexistovala. Vytvoril ju Te´ov známy menom Ronayah Tuiasosopo, ktorý počas 3 rokov zrealizoval množstvo romantických telefonátov, emailov i verejných vyznaní lásky.
11
Perpetuum mobile
Muž menom Charles Redheffer v roku 1812 presvedčil verejnosť, že vytvoril perpetuum mobile. Za predvádzanie svojho stroja po celej krajine inkasoval nemalé čiastky. Neskôr sa prišlo na to, že stroj pomocou kľuky ovládal muž ukrytý vo vedľajšej miestnosti.
12
Žena, ktorá porodila králiky
Ľudia v roku 1726 uverili žene menom Mary Toftová, že porodila králiky. Vlastne išlo o časti ich tiel, ktoré vytlačila zo svojho tela. Lekári však veľmi rýchlo zistili, že išlo o podvod.
13
Kôň – matematik
„Šikovný Hans“ bol kôň, ktorý na začiatku 20. storočia presvedčil ľudí, že dokáže zvládnuť matematické úlohy. Jeho tréner Wilhelm von Osten dal koňovi matematickú úlohu a ten odpovedal údermi kopyta. Zviera však v skutočnosti počítať nevedelo a kopytom udieralo dovtedy, kým mu jeho tréner nedal tajný signál.
14
Známa jazerná príšera
Asi všetci ste už aspoň raz videli túto fotografiu Roberta Kennetha Wilsona z roku 1934. Mnohí naleteli, že na fotke je zachytená príšera menom Nessie z jazera Loch Ness. Ukázalo sa však, že išlo o hračkársku ponorku s pripevnenou drevenou hlavou.
15
Pápež Bill
V roku 1994 sa na internete objavili informácie, podľa ktorých sa Bill Gates „zmocní“ Rímskokatolíckej cirkvi výmenou za akcie Microsoftu. Informácie obiehali svetom vďaka hlupákom, ktorí im uverili a rozosielali ich svojim priateľom pomocou elektronickej pošty.
16
Chlapec v balóne
Foto: balloondesignspictures.blogspot.sk
V októbri roku 2009 Richard Heene oznámil médiám a verejnosti, že jeho 6-ročný syn je uväznený v neriadenom balóne. Ukázalo sa, že syn bol po celý čas doma v bezpečí. Heene dostal 90 dní väzenia a pokutu 36-tisíc dolárov.
17
Kruhy v obilí
Foto: Chris Wood/Express/Getty Images
Na poli v anglickom Wiltshire sa v roku 1985 objavili záhadné kruhy. Mnohí predpokladali, že ide o odkaz od mimozemskej civilizácie. Ako sa však ukázalo, kruhy vytvorila dvojica mužov Doug Bower a Dave Chorley. Muži sa v roku 1991 priznali, že vytvárali kruhy od roku 1978.
18
Chýbajúci článok
Foto: Reg Speller/Fox Photos/Getty Images
V kauze známej ako Piltdownský muž išlo o nález lebky, ktorá mala byť chýbajúcim článkom vo vývoji človeka. Tento nález bol považovaný za dôveryhodný dlhých 40 rokov. Až v roku 1953 sa ukázalo, že lebku vytvoril človek.
19
Podivuhodný prípad Sidda Fincha
Podivuhodný prípad Sidda Fincha bol príbeh v Sports Illustrated o mladom baseballovom fenoméne, ktorý dokázal hodiť loptičku vyše 270-kilometrovou rýchlosťou a nosil len jednu topánku. To v športovom svete vzbudilo obrovský záujem. Článok však vyšiel 1. apríla a išlo o žart.
20
Morská panna
Za vyše 12 dolárov na týždeň ponúkal P.T. Barnum kostru morskej panny na vystavenie. Ako sa neskôr ukázalo, išlo o pozostatky opice prišité k pozostatkom ryby.