Každého občas bolí hlava, poprípade iná časť tela, no nikomu sa bolesť nechce pretrpieť kým neprestane. Preto naše farmaceutické spoločnosti vymysleli liek, ktorý bolesť utíši. Avšak je tento liek naozaj len nápomocný?
Paralen, Ibalgin a iní spásni záchrancovia modernej spoločnosti obsahujú acetaminophen alebo inak známy paracetamol. Doktor Andrew Adesman (Cohen Children’s Medical Center in New Hyde Park, N.Y.) hovorí, že existuje spojenie medzi užívaním liekov s paracetamolom v tehotenstve a poruchami správania u detí, ďalej hyperaktivitou alebo problémami s pozornosťou, či emočnými poruchami.
Podľa anglickej štúdie ženy, ktoré užívali lieky proti bolesti medzi osemnástym a tridsiatym druhým týždňom tehotenstva mali 42% väčšie riziko, že budú mať deti s poruchami správania a 31% vyššie riziko, že ich deti budú mať problémy s hyperaktivitou. Branie týchto liekov v tridsiatom druhom týždni tehotenstva bolo spojené s 29% vyšším rizikom emočných porúch a 46% vyšším rizikom porúch správania, vrátane problematickej socializácie s rovesníkmi.
Vedci nevedia ako tento proces funguje. Vedie sa diskusia či lieky môžu priamo prejsť placentou do maternice a tak ovplyvniť vývoj mozgu plodu dieťaťa alebo vývoj dieťaťa ovplyvňujú len prenesene cez matkine hormóny.
Vedúca vedkyňa anglickej štúdie, Evie Stergiakouli, tvrdí, že na druhú stranu je stále neisté či je menej nebezpečné nepotlačiť bolesť alebo horúčku, na ktoré sa lieky aplikujú, alebo užiť lieky obsahujúce paracetamol. Doktori však upokojujú tehotné ženy, že poruchy správania ovplyvňuje viacero faktorov. Preto to nemusí znamenať, že ak žena užije panadol, jej dieťa bude trpieť týmito poruchami, presviedča Dr. Adesman.
V štúdiách, zaoberajúcich sa touto problematikou, sa neustále pokračuje. Vedci sa snažia nájsť ďalšie vysvetlenia a dôsledky užívania liekov potláčajúcich bolesť.
img: telegraph.co.uk
img: wonderwoman.intoday.in