Inovatívny africký poľnohospodár oživuje zem a z púšte robí úrodnú pôdu.
Yacouba Sawadogo cestuje naprieč púšťou už 30 rokov a snaží sa o opätovné zalesnenie miest a o ochranu pôdy. Jeho jedinými nástrojmi sú lopata a pevné presvedčenie, že všetko je možné zmeniť k lepšiemu. Sawadogove úžasné výsledky hovoria samé za seba.
V roku 1980 zasiahlo hrozné sucho oblasť Sahelu v Afrike, zničilo všetko, čo bolo zelené a zelenajúce sa. Množstvo zrážok sa znížilo o 80% a pôda sa zmenila na neprajnú púšť. Ak chceli miestni obyvatelia prežiť, väčšina musela odísť, no Yacouba zostal.
Keďže nevie písať ani čítať a nepozná moderné pomôcky alebo techniky, jednoducho pokračoval používaním prastarej africkej poľnohospodárskej praxe s názvom „zai„. Rastliny sadí do malých jamiek naplnených kompostom. Otvory potom doleje vodou počas obdobia dažďov, takže sú schopné udržať vlhkosť a živiny aj počas obdobia sucha.
Jeho experimenty a využitie prastarej techniky bolo úspešné. Kvalita pôdy sa zvýšila. Spolu s dopestovaním prosa a iných rastlín sa mu podarilo začať aj s výsadbou nových stromov. Tieň a organické materiály pod stromami zase pomáhajú udržať vlhkosť v pôde.
Sawadogov príbeh sa stal známym po celom svete a v roku 2010 sa objavil v dokumente s názvom „Muž, ktorý sa zastavil púšť“. Celý zárobok z filmu bol vložený do obnovy miestnych lesov a vzdelávacieho programu pre poľnohospodárov, ktorí sa chcú naučiť technike zai.