obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Keby bol pondelok mestom: Noriľsk – najdrepresívnejšie mesto na svete

Zima, ťažba kovov, toxické chemikálie uvoľňované do ovzdušia, čierny sneh a choroby. Tak by sa dalo opísať sibírske priemyselné mesto Noriľsk, takmer odrezané od sveta.

Dostať sa do tejto sibírskej oblasti, vzdialenej cca 3 000 km od Moskvy, nie je vôbec jednoduché. Mesto je spojené železnicou iba s prístavom Dudinka. Iný spôsob prepravy je 2000 km plavba po rieke Jenisej, prípadne leteckou dopravou. Kvôli zlému počasiu však lety môžu byť odložené až po dobu dvoch týždňov.

img: amusingplanet.com

Mesto vzniklo v roku 1935 ako pracovný tábor väzňov. Títo robotníci boli nútení pracovať  v baniach v neľudských podmienkach a vo veľkom mraze. Z celkového počtu 500 000 otrokov  zomrelo na zimu a hlad až 18 000 z nich. Aj po páde stalinizmu sa veľa z nich rozhodlo zostať a pracovať v baniach.

Noriľsk leží na úpätí 1 700-metrovej náhornej plošiny Putorana, kde sa nachádzajú jedny z najrozsiahlejších zásob niklu na svete. Preto sa netreba čudovať, že práve na tomto mieste postavili najväčší komplex na tavenie ťažkých kovov, ktorý spracúva viac ako 20 % svetovej produkcie niklu, polovicu produkcie paládia, viac ako 10 % celkovej produkcie kobaltu a 3 % z produkcie medi. Noriľský export miestnych hutníckych závodov predstavuje vyše 2% ruského HDP.

img: amusingplanet.com

Život na Sibíri je mimoriadne krutý. Mesto leží v pásme večne zamrznutej pôdy, kde teplota klesá na -30°C v zime. Počas polárnej noci nevychádza slnko. V lete teplota nakrátko vystúpi aj na 20°C ani vtedy však nedôjde k úplnému roztopeniu snehu a ľadu v pôde. V tomto období naopak takmer dva mesiace nezapadá slnko.

Najväčším problémom je však znečistenie. 4 milióny ton medi, olova, kadmia, niklu, arzénu, síry a ďalších toxických chemikálií sú ročne uvoľňované do ovzdušia. Sneh je čierny, niekedy aj žltý alebo ružový. Množstvo oxidu siričitého v ovzduší je tak vysoké, že v okruhu takmer 20 míľ  neexistuje žiadna vegetácia. Ojedinele sa vyskytujúce bobule alebo huby, ktoré tu vyrastú sú toxické.

img: amusingplanet.com

Priemerná dĺžka života robotníkov je o 10 rokov kratšia ako je celoštátny priemer. Obyvatelia trpia ochoreniami dýchacích ciest a rakovinou krvi. Iba 4% dospelej populácie v meste sú zdravé.

Je zrejmé, že tí, ktorí žijú a pracujú v tomto meste tu zostali najmä kvôli práci v bani a fabrike. Opustenie mesta nie je ľahké, najmä pre ľudí na dôchodku a rodiny s deťmi. Ceny nehnuteľností sú v Noriľsku natoľko nízke, že aj keby sa majiteľom podarilo byt predať, nedokázali by si za dané peniaze kúpiť  byt v inej časti Ruska.

img: amusingplanet.com

img: amusingplanet.com

img: amusingplanet.com

img: amusingplanet.com

img: amusingplanet.com

img: amusingplanet.com

img: Titulná foto – via amusingplanet.com

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.