modre oci
Nezaradené

Najúžasnejšia šachová bitka histórie potvrdzuje, že aj šach patrí do športu

Niektorí ľudia nepovažujú šach za šport. Tento šachový zápas však môže byť dôkazom, že opak je pravdou.

10. septembra 1984 sa konal v Moskve šachový zápas, ktorý vošiel do histórie ako nesmierne fyzicky náročný, vyhrotený, veľmi prestížny ale hlavne škandálny. Jeho aktérmi boli dvaja šachový géniovia, 33 ročný majster sveta Anatolij Karpov a jeho vyzývateľ len 21 ročný Garri Kasparov.

Zápas, v ktorom sa proti sebe postavili dvaja šachoví géniovia mal pozadie psychologickej vojny s pozadím politického boja. Karpov bol hrdina komunistickej éry, Kasparov naopak stelesnením nového demokratického prúdu. Okrem toho medzi obidvoma šachistami panovala obrovská rivalita. Obidvaja sa už spolu stretli, keď mal Kasparov len 12 rokov a hral proti Karpovi pri jeho leningradskej simultánke (šachová exibícia šachového majstra, ktorý ma proti sebe viacero súperov)

.img: via pintrest.com

Kasparov Karpova skoro porazil a svoje vystúpenie okorenil sebavedomím vystupovaním, ktoré majstra sveta upútalo aj pohoršilo zároveň. O 9 rokov neskôr už hral proti nemu ako vyzývateľ o titul majstra sveta. Zápas sa hral na šesť víťazných šachových partií, pričom remízy sa do výsledku nezapočítavali. Kasparov a Karpov boli v tej dobe najlepší svetoví šachisti a hrali nádherné šachové partie pričom ich rivalita tento dojem len umocňovala. Na začiatku Karpov svojho vyzývateľa doslova ničil a po vyhratých partiách 3, 6,7, a 9, vyhrával už 4:0 následne nasledovala dlhá séria remíz až v 27. partií získa Karpov 5. bod.

K obhajobe titulu mu stačilo len jediné víťazstvo ale Kasparov sa nevzdával a v hrách 32, 47, a 48 si Kasparov pripisuje tri body. Zápas trvá už 5 mesiacov a Karpov nemohol urobiť posledný krok, počas duelu zhodil bezmála 10 kilogramov a je oveľa viac vyčerpaný ako jeho mladý súper. Práve v tomto momente sa udeje bezprecedentný škandál, šéf šachovej federácie Florencio Campomanesa, na tlačovej konferencii oznámil, že zápas sa pre úplne vyčerpanie oboch hráčov prerušuje a bude sa opakovať s upravenými pravidlami.

Hovorí sa že toto rozhodnutie urobil pod tlakom vtedajšieho sovietskeho vedenia, ktoré prišlo k záveru že ich obľúbenec Karpov zápas nevyhrá. Obidvaja hráči tvrdili, že chcú pokračovať ale očividne rozčúlený bol len Kasparov, ktorý veril že by zázračný obrat dokázal dovŕšiť. Nebolo mu to však umožnené, Karpov zostal majstrom sveta a obidvaja hráči mali šesť mesiacov na zotavenie. img: RIA novosti

Opakovaný zápas začal 3. septembra 1985 a hral sa na 24 šachových partií s novým pravidlom že remíza znamená pol bod pre každého. Ak by bol na konci stav 12:12 znamenalo by to, že Karpov titul obhájil. Bol to opäť výnimočný šachový boj. Kasparov vyhral hneď prvú hru, Karpov kontroval výhrou v 4. a 5. hre. Rozhodujúci náskok získal však Kasparov výhrami v partiách 11, 16 a 19. Karpov vykresal ešte iskierku nádeje výhrou v 22. partií ale v poslednej 24. hre by musel vyhrať aby titul obhájil. Bola to opäť úchvatná partia ale majster sveta pod časovou tiesňou urobil v 39. ťahu chybu a v 42. ťahu zápas vzdal. Garri Kasparov naplnil svoj sen a 14 mesiacov od začiatku prvého súboja sa stal najmladším majstrov sveta v histórií.
img: S.M.S.I., Inc.-Owen Williams, The Kasparov Agency.

img: Titulná foto: via championat.com

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť