Robíte tieto chyby? Ak áno, skracujete tak životnosť svojich zariadení.
Elektronické prístroje sú súčasťou väčšiny z nás. Máme ich hneď niekoľko. Často sa však stane, že sa krátko po zakúpení kazia a nefungujú tak, ako by mali. Priznajme si, nie vždy je to kvôli zlej kvalite, ale pre našu zlú manipuláciu s nimi. Ponúkame vám niekoľko tipov, ako ich životnosť predĺžiť.
Nabíjanie batérie
Moderné batérie nemajú pamäťový efekt, takže telefóny, tablety a notebooky je potrebné dobiť, bez toho aby ste čakali na ich úplné vybitie. Dôvodom je to, že mnoho výrobcov meria život batérie počtom jeho úplných vybití, obvykle je to okolo 400 až 600 cyklov.
Z tohto dôvodu by ste mali prístroj začať nabíjať, ak úroveň batérie klesne na 10-20%. Tým sa zvýši počet cyklov až na 1000- 1100.
Moderné batérie dokonca netrpia, ak v nich necháte nabíjačku zapojenú aj potom, čo je zariadenie plne nabité. Zabudovaný regulátor zastaví nabíjanie, takže nehrozí prebitie batérie.
Vyhnite sa „ultra rýchlym“ nabíjačkám, ktoré tvrdia, že zariadenie nabijú menej ako za hodinu. Odporúča sa každé 3 mesiace nechať zariadenie úplne vybiť a potom ho okamžite nabiť na 100%, uvádza sa, že to tiež predlžuje životnosť batérie.
Kontrola teploty
Pri použití notebooku sa vyhnite tomu, že ho máte položený na kolenách alebo na posteli. Vetracie otvory by mali zostať voľné, aby sa zabránilo prehriatiu. Ideálnym riešením je použitie špeciálnych stojanov na notebook.
Monitor
Uistite sa, že váš notebook alebo PC monitor je mimo dosahu priameho slnečného svetla. Dlhodobé vystavenie vedie k blednutiu zobrazovaných farieb.
Buďte veľmi opatrní pri manipulácii s monitorom- táto časť je totiž veľmi zraniteľná. Nedotýkajte sa obrazovky prstami, inak na nej môžete vytvoriť trvalé tmavé škvrny.
Napätie
Keď je vonku búrka, vypnite počítač, odpojte váš notebook, a ak máte káblový internet, odpojte aj ten. Nie je to mýtus- počas búrky sú elektrospotrebiče ohrozené a priťahujú blesky. Alebo aspoň používajte sieťovú ochranu.
Odstraňovanie prachu a nečistôt
Ak nosíte smartphone voľne v taške, môže sa „upchať“ prachom a malými nečistotami, ktoré by mohli spôsobiť problémy. Ak ich chcete odstrániť, vypnite telefón a starostlivo vyčistite porty so špáradlom s vatou alebo s paličkami na čistenie uší.
Odporúčame, aby ste vyčlenili priestor v taške výhradne pre váš smartphone alebo naň používali púzdro.
Raz alebo dvakrát ročne by mali byť notebooky a počítače zbavené prachu, ktorý sa zbiera v ich vnútri. Ak je napríklad chladič počítača veľmi hlučný alebo je často veľmi horúci, je najvyšší čas na jeho vyčistenie.
img: TUC Magazine