obrázok chýba
autor J. Chriňák 22.januára 2017
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Náš prvý a zatiaľ jediný Slovenský orloj

Orloj; väčšine z nás okamžite napadne Praha. Bodaj by nie, pražský orloj je neodmysliteľnou ikonou stovežatej. Celkovo nájdeme u našich západných susedov viacero orlojov, ale aj my na Slovensku sa už môžeme pýšiť svojim vlastným. Nachádza sa v jednej z najstarších obcí Kysúc – Starej Bystrici.

Čo presne vlastne znamená orloj a prečo je to taká vzácnosť? Orloj sú mechanické hodiny, ktoré okrem časových údajov ukazujú aj polohu niektorých nebeských telies na oblohe, prípadne ďalšie údaje. Na prelome stredoveku a novoveku patrili orloje k vrcholným produktom astronómie, matematiky a mechaniky a dajú sa prakticky považovať za predchodcov planetárii.

Napriek starovekému pôvodu bolo veľké množstvo orlojov vybudovaných pomerne nedávno. Rovnako ten náš. O výstavbe sa rozhodlo počas rekonštrukcie Rínku sv. Michala Archanjela v Starej Bystrici v roku 2003 a celé námestie spolu s orlojom bolo odhalené v roku 2009.

V rámci prvej etapy prerábania sa uskutočnila celková rekonštrukcia všetkých plôch námestia. Štátna cesta bola posunutá na okraj a pridali sa kamenné spomaľovacie pruhy, čím sa dosiahla väčšia bezpečnosť chodcov (a turistov). V druhej etape sa začala postupná rekonštrukcia všetkých objektov, a až v poslednej fáze bol vybudovaný samotný orloj.

 

Foto: orloj.sk

Kompozícia starobystrického orloja predstavuje sediacu Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska. Navrhol ju sochár Viliam Loviška a autorom architektúry je Ivan Jarina. Celkový počet autorov (od výroby otočného mechanizmu apoštolov až po osvetlenie) je samozrejme oveľa viac, a to zo Slovenska aj z Česka.

Na pýche Starej Bystrice sa nachádzajú bronzové busty šiestich historických osobností – Pribinu, Svätopluka, Antona Bernoláka, Ľudovíta Štúra, Andreja Hlinku a M.R. Štefánika, ktoré boli odliate v ateliéri v Stupave. Taktiež je tam vyobrazených sedem drevených sôch slovenských apoštolov (Konštantín a Metod, ich žiak Gorazd a ďalší), ktoré vytesal ľudový rezbár Peter Kuník z Tvrdošína. Vo vežičke sú umiestnené dva zvony. Jeden z nich nesie text, ktorý je pamiatkou zatopeným obciam Riečnica a Harvelka.

Srdcom nášho orloja je ciferník s astronomickými údajmi (astroláb). Ide o zložitý astronomický a hodinársky mechanizmus, bez ktorého orloj nie je orlojom. Bol navrhnutý českou firmou špeciálne pre zemepisnú polohu Starej Bystrice. Hlavná doska je farbami rozdelená na rôzne fázy dňa. Čierna znázorňuje noc, červená úsvit so súmrakom a bledomodrá deň. Ručička so slnkom sa pohybuje po týchto poliach podľa toho, kde sa Slnko práve nachádza. Okrem toho sú na doske zlaté kružnice označujúce rovník, obratníky a obzor (tzv. miestny poludník). Na vonkajšom kotúči orloja je v podstate kalendár, znázorňujúci všetky dni v roku a sviatky či pamätné dni sú na ňom dokonca vyznačené načerveno.

Foto: autor J. Chriňák 22. januára 2017

Astroláb ukazuje aj polohu mesiaca na oblohe, jeho fázy, aktuálne znamenie vo zverokruhu a, samozrejme, presný čas. Na kotúči je až 24 rímskych čísel, nie 12, ako tomu býva na bežných hodinách.

Náš prvý a zatiaľ jediný slovenský orloj je zároveň aj najväčšou drevenou sochou na Slovensku. Ak niekedy zavítate na Kysuce, určite sa pokúste nájsť si trochu času na jeho návštevu.

zdroj: orloj.sk

zdroj: cs.wikipedia.org

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.