obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

NASA: Na Marse tečie voda

O Červenej planéte toho ešte vôbec nevieme všetko…

„Na dnešnom povrchu Marsu tečie voda,“ priznáva pár minút pred tlačovou konferenciou Michael Meyer, šéf výskumu Marsu amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír .

„Preto predpokladáme, že je pri najmenšom možné, že tam aj dnes jestvuje prostredie umožňujúce život,“ zdôrazňuje pre denník The Guardian.

Na Marse je tečúca voda a je slanšia než morská, veria vedci z NASA. Vyplynulo to z čerstvo dokončenej spektrálnej analýzy fotografií planéty. Priame dôkazy však zatiaľ chýbajú.

Korytá, ktoré sú na snímkach v blízkosti marsovského rovníka vidieť, sa objavia v lete a smerujú dole z kopcov. Pomaly sa predlžujú a postupne miznú tak, ako sa planéta opäť ochladzuje.
To sú hlavné náznaky, že by mohlo ísť o vodu. Fotografie však nemajú dostatočné rozlíšenie, aby bolo možné určiť, že štruktúra povrchu bola skutočne zmenená vodou.

AHA5e3c52_Darknarrowstreaks

KUZ5e3c40_2431
Prvé snímky boli nasnímané sondou Orbiter už v januári 2011. Až teraz však vedci dokončili spektrálnu analýzu (analýza odrazeného svetla) a zistili v nich stopy solí, ktoré zanecháva len voda. Objavujú sa vždy až v samotných korytách. V pôde skúmaných miest predtým prítomné nie sú. Odborníci skúmali štyri miesta blízko rovníka planéty a stopy so soľou našli všade.

Každopádne, ak by voda na Marse skutočne tiekla, bola by to voda slaná. Laicky povedané priamo presolená
.
Priemerná teplota na planéte je totiž 55 stupňov pod nulou a navyše atmosférický tlak na Marse je veľmi nízky. Sladká voda by sa teda ihneď po objavení na povrchu vyparila (vyvarila) alebo zmrzla. Práve vysoký obsah soli umožňuje, aby voda bola tekutá aj za týchto podmienok.

Vedci hovoria o soľanke, teda roztoku, ktorý obsahuje výrazne viac soli ako voda morská. Navyše, vo vode nie je rozpustená nám známa kuchynská soľ, ale pre človeka a iné organizmy toxické látky (perchloráty).
Či už je voda na Marse akákoľvek, ak tam vôbec je, autori štúdie sú optimistickí: „Práve tu (v miestach kde ju našli) Bude najlepšie hľadať život blízko povrchu planéty,“ tvrdí Alfred McEwen, planetárny geológ z Arizonskej univerzity a vedúci autor štúdie.

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.