modre oci
Nezaradené

Našli sme najväčšie žijúce zviera? Prieskumníci zachytili zvuky, ktorých zdroj bol od nich vzdialený až 5000 kilometrov a sú presvedčení, že pochádzajú od cicavca

Veda a technika napredujú raketovým tempom, nové objavy sú na dennom poriadku, a na mapách biele miesta vymizli už dávno. Napriek tomu nemôžeme povedať, že by sme poznali planétu, na ktorej žijeme. Dokonca môžeme povedať, že poznáme okolitý vesmír lepšie, než oceány. Stále pred nami ukrývajú množstvo tajomstiev. Je možné, že by sme boli na stope ďalšiemu z nich?

V roku 1997 skupina výskumníkov v Tichom oceáne študovala seizmické javy pomocou špeciálnych, veľmi citlivých podvodných mikrofónov. Popri svojej práci však zachytili zvuk, ktorého zdroj sa od nich nachádzal takmer 5000 kilometrov smerom k stredu Pacifiku.

Po preskúmaní zvuku vylúčili, že by mohol byť spôsobený odpálením nejakej testovanej zbrane (áno, stáva sa to dosť často). Do úvahy nepripadala ani žiadna seizmická či vulkanická aktivita. Najviac pripomína zvuky, aké vydávajú vráskavce obrovské.

No vzdialenosť, v ktorej bol zachytený, vôbec nesedí, je to príliš ďaleko, aby taký zvuk mohol pochádzať od nám známeho druhu veľryby. Musela by byť omnoho väčšia. Pozrite si video, v ktorom je všetko rozobraté podrobnejšie, aj s názornými ukážkami. Pre porozumenie stačí jednoduchá angličtina. Môžete si zapnúť titulky kliknutím na „CC“.

zdroj: www.blumhouse.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť