obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Ľudské telo, Veda a technika, Zaujímavosti

Našli ste zmysel svojho života? Štúdia ukazuje, ako je ho dôležité mať! Ak ho nemáte, takéto to má dopady!

V priebehu posledných desaťročí sa vo vedeckej komunite čoraz viac diskutuje o zmysle života a to najmä v kontexte so starnúcou populáciou. Vedci z University of California San Diego School of Medicine prišli so zaujímavou štúdiou, kde sa pozreli na dva pojmy, ktoré sú úzko prepojené. Sú nimi zmysel a kvalita života.

Ako vplýva zmysel života na jeho kvalitu?

Mnohí z nás si kladú otázku, aký má život zmysel. Niekto ho nájde v hromadení materiálnych vecí, druhý v cestovaní a tretí v pomoci ďalším. To, čo nás napĺňa, môže byť od človeka k človeku dačo rôzne. No veľká časť ľudí v živote nevidí žiaden väčší zmysel. Ráno sa zobudí, ide do práce, kde si odsedí niekoľko hodín, vráti sa domov, pozrie si televíziu a ide späť. Ďalší deň nasleduje to isté.

Dilip V. Jeste, ktorý viedol štúdiu hovorí, že ľudia, ktorí našli zmysel života, tak sú šťastnejší a zdravší ako tí, ktorí ho nenašli alebo ho ešte hľadajú. K tomuto záveru došli po analýze údajov od viac ako 1-tisíc dospelých vo veku medzi 21 až 100 rokov. Vedci zbierali údaje za pomoci dotazníkovej metódy a priamych rozhovorov s respondentmi.

„Tí, ktorí majú zmysel života, sú šťastnejší a zdravší ako tí, ktorí ho nemajú.“

Výskumníci zistili, že prítomnosť zmyslu života je spojená s lepšou fyzickou a duševnou pohodou, zatiaľ čo hľadanie zmyslu života môže byť spojené s horším duševným zdravím a hrošími kognitívnym fungovaním.

„Keď nájdete viac zmyslu života, budete spokojnejší, no ak nemáte zmysel života a neúspešne ho hľadáte, budete sa cítiť oveľa viac vystresovaní,“ vysvetľuje Jeste.

Vedci zároveň hovoria, že hľadanie zmyslu života má tvár „U“. Vo veku okolo 60 rokov zmysel života vrcholí a jeho hľadanie je na najnižšej úrovni, hovoria vedci.

„Keď ste mladí, napríklad v dvadsiatich, nie ste si istí svojou kariérou, životným partnerom a tým, kým ste ako človek. Hľadáte zmysel života,“ povedal Jeste. „Ako sa dostanete do tridsiatky, štyridsiatky a päťdesiatky, máte viac zabehnutých vzťahov, možno ste ženatí, máte rodinu a ste usadení v kariére. Znižuje sa hľadanie a zvyšuje sa zmysel života. Po šesťdesiatke sa veci začnú meniť. Ľudia odchádzajú zo zamestnania a začínajú strácať svoju identitu. Začnú sa u nich objavovať zdravotné problémy a niektorí z ich priateľov a rodiny začnú odchádzať. Znovu začnú hľadať zmysel života, pretože zmysel, ktorý kedysi mali, sa zmenil.“

Vedci veria, že ich zistenia práce prinesú viac svetla do problematiky celkového zdravia pacientov. Očakávajú, že výsledky práce budú slúžiť ako stavebné kamene pre vývoj nových intervencií, ako budú môcť lekári pomôcť pacientom k lepšiemu zdravotnému stavu.

„Lekárska oblasť si začína uvedomovať, že zmysel života je klinicky relevantný a potenciálne modifikovateľný faktor, ktorý môže byť zameraný na zlepšenie pohody a fungovania pacientov,“ povedal Awais Aftab, MD, prvý autor článku.“

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.