modre oci
Nezaradené

Nezabudnite na zatmenie Mesiaca

Naposledy ste mohli vidieť zatmenie Mesiaca pred štyrmi rokmi. Ak zostanete dlhšie hore, alebo si naopak privstanete, môžete ho vidieť znovu už v pondelok (28.9.) skoro ráno.

Čiastočné zatmenie Mesiaca môžete sledovať od 3:07, úplné zatmenie bude od 4:11 a potrvá do 5:24, povedal Július Koza z Astronomického ústavu SAV. Koniec čiastočného zatmenia nastane o 6:27. ,,Motiváciou môže byť skutočnosť, že na ďalšie zatmenie si budeme musieť počkať tri roky až do 27. júla 2018, ktoré bude najdlhším úplným zatmením v tomto storočí trvajúcim takmer 104 minút. Úplná fáza tohtoročného potrvá 73 minút,“ informoval Koza. Zatmenie bude výnimočné mimoriadne veľkým uhlovým rozmerom Mesiaca a jeho blízkosťou k Zemi. Mesiac totiž prejde prízemím (perigeom) svoje dráhy iba krátko pred maximom zatmenia. Prízemie (perigeum) je bod jeho dráhy s najmenšou vzdialenosťou od stredu Zeme. V čase prechodu prízemím bude Mesiac vzdialený od stredu Zeme iba 356 903 kilometrov.

Neviete, ako budete zatmenie pozorovať? Július Koza má hneď niekoľko rád: ,,Pekný zážitok poskytne pohľad cez triéder, teda poľovnícky alebo turistický ďalekohľad, ktorý je vhodné upevniť na statív alebo iný improvizovaný stojan.“

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť