nohavice
Nezaradené

Nohavice už od nepamäti symbolom pohodlia

Najpohodlnejšie oblečenie, s ktorým sa dnes stretávame. Nohavice. Berieme ich ako samozrejmosť. Nosíme ich všetci. Muži, ženy aj deti. Získali si nás svojou pohodlnosťou a univerzálnosťou. V minulosti nevyzerali tak, ako dnes. V túžbe po pohodlí sa neustále menili a prispôsobovali potrebám ich nositeľov. Prečítajte si, akú náročnú cestu nohavice prekonali, kým sa dostali až k nám.

Objavili sa už pred našim letopočtom

Nohavice sa nosili už v staršom paleolite. Vyrábali ich z jemnej tkaniny, ktorá sa rýchlo rozpadala. Preto sa v archeologických vykopávkach nenachádzajú často. Najstaršie zachované nohavice sa našli v západnej Číne. Predpokladá sa, že pochádzajú z obdobia medzi 13. a 10. storočím p.n.l. Ide o rovné nohavice so širokými rozkrokami vyrobené z vlny. Pravdepodobne ich používali pri jazde na koni. Na pohodlnosť nohavíc jazdci vsadili už v tejto dobe. Kým sa z nohavíc stali elegantné nohavice, s ktorými sa stretávame dnes, prešlo ešte veľmi veľa rokov.

Získali si aj civilné obyvateľstvo

Prvé písomné záznamy o nohaviciach sa objavujú v 6. storočí p.n.l. Dôkazom sú skalné rytiny a umelecké diela z významného starovekého mesta na území dnešného Iránu, Persepolis. Je viac ako pravdepodobné, že nohavice tu nosili muži aj ženy. Starovekí Gréci nohavice nenosili. Boli im smiešne. V Ríme sa stali znakom barbarov, ale pre svoje výhody, najmä pohodlie a väčšie teplo, si nakoniec aj k Rimanom našli cestu. Od vojenských odevov sa postupne dostali až k civilnému obyvateľstvu. Rimania ich od Keltov prijali v dvoch podobách. Priliehavé nohavice siahali pod kolená alebo až do polovice lýtok a nohavice voľného strihu sa zapínali pri členkoch. Ľudia ich v snahe po väčšej pohodlnosti vyrábali z rôznych materiálov. Testovali kožu, vlnu, bavlnu, aj hodváb.  

Svetu sa bežne neukazovali

V stredoveku nosili nohavice rôznych vzorov najmä muži. Obliekali si ich pod dlhé tuniky.  Časom sa z nich stalo spodné prádlo. Nohavice sa podľa dĺžky vrchných odevov skracovali alebo predlžovali. Postupne sa skamarátili s pančuchami. Veľkým priekopníkom klasických nohavíc bol Karol Veľký. Povýšil ich na každodenné oblečenie. Pod tuniku ich skrýval len pri významných príležitostiach.

Nohavice ako súčasť oblečenia na každý deň

V 8. storočí muži z vyššej spoločenskej triedy v Európe nosili nohavice vo dvoch vrstvách. Spodnú vrstvu tvorili tzv. zásuvky. Nad zásuvkami sa nosili nohavice z vlny alebo ľanu. Podľa dĺžky nohy a obtiahnutosti nohavíc sa dá určiť obdobie, spoločenská trieda a oblasť, v ktorej sa dané nohavice vyskytovali. 

Nohavice, ktoré zastavia pílu

V Uhorsku v 15. storočí pánsky odev tvorila košeľa a nohavice, ale len ako spodná bielizeň. Na nich sa nosili dolmany a krátky kožuch podšitý kožušinou. Maďari nosili jednoduché nohavice tak, že dolman ich väčšiu časť zakrýval. Ruský cár Peter Veľký v roku 1701 vydal dekrét, ktorý každému mužovi v Rusku prikazoval nosiť nohavice. Výnimku dostali len roľníci a duchovní. Z nohavíc po členky sa počas Francúzskej revolúcie a po nej stal pohodlný pracovný odev. V anglicku sa začiatkom 19. storočia z nohavíc stalo módne oblečenie na ulicu a veľkej popularite sa na nej teší dodnes. Sú súčasťou elegantného oblečenia, ale aj outfitov na každodenné nosenie. 

Najobľúbenejšie nohavice na svete. Rifle

Samostatnú kapitolu v prípade nohavíc tvoria džínsy. Koncom 19. storočia sa stali súčasťou oblečenia na americkom západe. Ľudí oslovila ich odolnosť. Na nohavice, ktoré nič nevydržia sa sťažovali aj zlatokopovia. Vytrhávali sa im vrecká. Dieru na trhu využil obchodník s textilným tovarom Levi Strauss, ktorý sa spojil s krajčírom Davisom a vrecká spojili nitmi. Najslávnejším modelom tejto firmy sa stali rifle s rázporkom na gombíky. Rifle tak, ako ich poznáme dnes preslávili herec James Dean a Marilyn Monroe. Dnes má rifle v skrini hádam každý. A nie len jedny.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.