modre oci
Nezaradené

Nördlingen – mesto v kráteri

Mesto Nördlingen nachádzajúce sa v oblasti Donau-Ries v nemeckom Bavorsku je jedinečné a žiadne podobné nenájdete nikde inde na planéte. Toto pekné stredoveké mesto s počtom obyvateľov viac ako 20 000 je situované vo vnútri masívneho krátera s priemerom 2,5 kilometra, ktorý je pomenovaný ako Rieský kráter a vznikol asi pred 14,5 miliónmi rokov po dopade asteroidu s priemerom približne 1 kilometer. Ešte neuplynulo ani šesťdesiat rokov, odkedy sa objavili dôkazy o skutočnom pôvode tohto mesta.

nordlingen-3

Po celé roky si ľudia mysleli, že plytká priehlbina v strede ktorej je situované mesto, bol sopečný kráter. Až v roku 1960 dvaja americkí vedci, Eugene Shoemaker a Edward Chao, dokázali, že preliačina bola vytvorené dopadom meteoritu. Pri návšteve miestneho kostola Shoemaker údajne poškriabal múry, aby videl, z čoho je kostol postavený. Pri tom objavil druh horniny, ktorá sa môže sformovať iba pri tlaku vyvolanom nárazom, ktorý je spojený s dopadom meteoritu. Následné skúmanie podivnej horniny preukázalo, že kráter bol skutočne spôsobený dopadom meteoritu.

Približne 42 kilometrov juhozápadne od centra Ries sa nachádza ďalší kráter zvaný Steinheimer Becken. V priemere má asi 3,8 kilometra a spolu s Rieskym kráterom boli pravdepodobne vytvorené spoločne po dopade binárneho asteroidu.

nordlingen-2

nordlingen-6

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť