Pacienti, ktorí potrebujú chirurgicky rekonštruovať časti tela by už pomerne skoro mohli využiť liečbu pomocou chrupavky „vypestovanej“ v laboratóriu.
Informuje o tom BBC s odvolaním sa na vedcov z Waleského centra pre popáleniny a plastickú chirurgiu. Podľa ortopéda a športového traumatológa z pražského ORP Centra Františka Picka popisovaná metóda nie je úplnou novinkou.
Spomínaný proces zahŕňa rast ľudských buniek v inkubátore a ich následné zmiešanie s kvapalinou. Potom sa táto zmes vytlačí pomocou 3D tlačiarne do potrebného rôsolovitého tvaru. Potom nasleduje ďalší rast v inkubátore až do dokončenia.
Výskumníci z Walesu dúfajú, že ako jedni z prvých na svete začnú tento postup používať na ľuďoch v priebehu troch rokov. „Stručne povedané, snažíme sa vypestovať nové tkanivo za použitia ľudských buniek,“ hovorí profesor Iain Whitaker.
„Snažíme sa tlačiť biologické štruktúry s použitím ľudských buniek a poskytnutím správneho prostredia a správneho načasovania, aby mohli vrásť do tkaniva, ktoré nakoniec voperujú do človeka. Pôjde o rekonštrukcie stratených častí tela, ako sú časti nosa alebo ucha, ale nakoniec aj veľkých častí, vrátane kostí, svalov a ciev,“ povedal Whitaker.
Výsledky práce musia byť pred použitím na ľuďoch najprv testované na zvieratách a následne prejsť etickým procesom. „Dobrou správou do budúcnosti je, že ak bude náš výskum úspešný, budeme schopní do dvoch mesiacov obnoviť chýbajúcu časť tela, bez toho aby sme ju museli odobrať z iného miesta na tele, čo by spôsobilo ďalšie defekty alebo jazvy,“ dodal Whitaker.