modre oci
Nezaradené

Nový rekord: Vedci stanovili najvyššiu rýchlosť prenosu dát

Nový rekord pre najrýchlejší dátový prenos medzi jedným vysielačom a prijímačom bol stanovený vedcami vo Veľkej Británii. Použitím optického komunikačného systému dosiahli rýchlosť 1,125 terabitu za sekundu.

„Pre porovnanie, je to skoro 50 000-krát rýchlejšie než priemerná rýchlosť širokopásmového pripojenia 24 megabitov za sekundu (Mb/s) vo VB, čo je rýchlosť, ktorá práve definuje „super rýchle“ širokopásmové pripojenie,“ povedal jeden z vedcov, Robert Maher, z University College London. „Napríklad, rýchlosť prenosu dát, ktorú sme dosiahli, by umožňovala stiahnuť celú sériu Games of Thrones v HD rozlíšení za 1 sekundu.“

Optické komunikačné systémy umožňujú namiesto použitia elektrického prúdu super rýchly prenos dát vyslaním signálov svetla cez optické vlákno. Na najzákladnejšej úrovni je obsiahnutý vysielač, ako napríklad svetlo emitujúca dióda, ktorá premieňa a vysiela elektronický signál na svetelný, a prijímač, ktorý premieňa svetlo späť na elektrinu.

Warning: Data transfer in progress

img: gettyimages.com

Spôsob, ktorým sa Maherovi a jeho kolegom podarilo zostaviť ich nový systém, bola kombinácia 15 rôznych kanálov, cez ktoré sa dáta odosielajú, pričom každý z nich nesie optický signál na inej vlnovej dĺžke. Ako náhle informácie dosiahnu svoj cieľ, sú kombinované a následne privádzané do jedného optického prijímača s mimoriadne vysokou šírkou pásma na spracovania. Tím pomenoval tento 15 kanálový systém ako „super kanál“ a je kľúčom k dosiahnutiu tej neuveriteľnej rýchlosti.

„Použitím vysoko širokého pásma nám super prijímač umožňuje získať celý super kanál na jedenkrát. Super kanály sa stávajú čím ďalej, tým dôležitejšie pre jadrové optické komunikačné systémy, ktoré prenášajú hromadné toky dát medzi veľkými mestami, krajinami alebo dokonca kontinentmi,“ vraví Maher.

Beams of light orbit a globe

img: gettyimages.com

„Používanie jedného prijímača mení úrovne výkonu každého optického podkanálu, takže sme museli jemne prispôsobiť oba modulačné formáty a rýchlosť kódu pre každý optický kanál individuálne, aby sme maximalizovali rýchlosť dát sieťových informácií. Nakoniec to vyústilo dosiahnutím najväčšej rýchlosti informácii, aká bola kedy zaznamenaná použitím jediného prijímača.“

Podrobnosti boli publikované v Scientific Reports a hoci je tento koncept skvelým dôkazom, aký rýchly by mohol byť prenos dát, asi ste už správne vytušili, že rýchlosť nášho sťahovania sa tak skoro nezmení.

Je to preto, že základný prvok super kanálu zatiaľ nie je komerčne dostupný. Keď Maher and co. chcú, aby ich nový systém zobrali pod svoje krídla spoločnosti, ktoré kontrolujú náš internet, budú musieť dokázať, že vedia dosiahnuť podobnú rýchlosť dát aj pri prenosoch na dlhé vzdialenosti. A to nebude ľahké, pretože optické signály môžu byť na svojej ceste cez tisícky kilometrov optických vláken skreslené.

Takže, hoci už vieme ako túto neuveriteľnú rýchlosť získať, musí sa celý koncept ešte vyšperkovať. Hádam sa to v blízkej budúcnosti podarí a my tak čoskoro budeme môcť sťahovať rýchlosťou blesku.

.src

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.