Škorica je surovina, ktorú používame najmä pri pečení, aj môžeme ju použiť aj pri dochucovaní kávy, krupice či pri príprave vareného vína na Vianoce. Asi si však nevedel, že škorica má oveľa väčšie využitie, ako len dochucovanie jedál a nápojov.
Kde všade môžeš použiť škoricu?
Pomoc pri pestovaní
Ak sa trošku viac zaujímaš o kvety vo svojej domácnosti, tak vieš, že ich život niekedy sťažujú rôzne plesne alebo škodcovia, ktorých sa je častokrát veľmi ťažko zbaviť. Ale ak použiješ škoricu môžeš predísť týmto problémom. Do kanvičky na polievanie kvetov si priprav vodu, do ktorej prisypeš celé vrecúško mletej škoricu. Škoricou sa nemusíš báť pridávať viac, lebo kvetom nijako neublíži.
Následne s touto vodou polievaj kvety, aby sa škorica dostala do pôdy. Škoricu môžeš aj priamo nasypať do kvetináča po zaliati kvetu. Škorica svojimi antibakteriálnymi vlastnosťami zabraňuje vzniku plesní a iných baktérií vo vlhkom prostredí kvetináča. Taktiež svojou špecifickou arómou odháňa škodcov.
Škorica ako čistiaci prostriedok
Už sme ti spomínali viacero ekologických domácich čističov na rôzne povrchy, ale čistič zo škorice môžeš použiť kdekoľvek. Zmiešaj 1 polievkovú lyžicu škorice s 3 polievkovými lyžicami sódy bikarbóny a pridaj pár kvapiek čistej vody.
Vznikne ti zmes, s ktorou dokážeš vyčistiť rôzne povrchy. Môžeš ju použiť pri upratovaní kúpeľne, čistenie kobercov ba dokonca aj pri čistení povrchov, ktoré prichádzajú do kontaktu s potravinami.
Škorica má silné antibakteriálne a dezodoračné účinky, čím vyčistí a osvieži tvoj domov. Svojou vôňou navyše odpudzuje škodcov, čiže ju môžeš použiť aj ako prevenciu proti mravcom alebo moľom.
Ak ju nasypeš v okolí okien a dverí, vytvoríš vrecúška do skrine alebo ju celú položíš na okno, nie len že sa zbavíš hmyzu ale aj rozvoniaš svoj domov.
Prevencia proti plesniam
Na vlhkých a teplých miestach v domácnosti častokrát vznikajú plesne. Tie môžu vznikať aj v zimných mesiacoch na studených stenách domov. Na miestach kde je pleseň nemôžeme bývať a ich odstraňovanie je nekonečný boj. Škorica ti dokáže pomôcť a v tomto probléme alebo pri jeho prevencii.
Vezmi si fľašu s rozprašovačom a nalej do nej šálku vlažnej vody. Do vody vlož 2 celé tyčinky škorice a nechaj ich tam aspoň hodinu odstáť. Následne škorice vyber, vodu poriadne pretrep a nastriekaj ju na miesta, kde sa pleseň nachádza alebo kde máš podozrenie, že by mohla vzniknúť. Vodu nechaj na stene zaschnúť bez toho aby si ju zotrel. Tieto miesta striekaj opakovane aspoň raz týždenne, aby si zabránil ďalšiemu vzniku plesní.
Škorica na obohatenie kompostu
Ak si pre svoju pôdu na záhrade pripravuješ kompost aj tu ti vie škorica pomôcť. Jednoducho práškovú škoricu rozsyp po komposte, alebo celé struky škorice ponor do kompostu. Škorica urýchli proces rozkladu, rozvonia kompost a ako sme už spomínali, svojou vôňou bude odpudzovať nežiadúcich hostí.
Farbenie látky pomocou škorice
Škoricu môžeme využiť aj ako prírodný zdroj farbiva na tkaniny. Do hrnca si priprav čistú vodu, do ktorej vložíš aspoň 20 tyčiniek škorice a necháš ich vyvariť. Množstvo tyčiniek záleží od toho akú sýtu farbu chceš vytvoriť. Škoricu vyváraj aspoň dve hodiny. Počas varenie do nej môžeš pridať ďalšie tyčinky, ak chceš mať tmavšiu farbu.
Po dovarení sceď tyčinky a do vody ponor látku. Tkaninu vo vode miešaj aby sa rovnomerne zafarbila. Nakoniec ju z hrnca vyber, opláchni pod čistou vodou a nechaj vyschnúť na priamom slnku.