V Kazachstane sťahujú dve malé dediny, obyvatelia trpeli chorobnou spavosťou. Niektorí dedinčania zaspali aj za chôdze a trvalo im šesť dní, než sa prebudili. Vedci dlho nemohli prísť na príčinu. Teraz tvrdia, že je to kvôli vysokej koncentrácii oxidu uhoľnatého a uhľovodíkov vo vzduchu.
Od marca 2013 záhadná choroba postihla viac ako 140 ľudí v dedinách Kalac a Krasnogorsk, kde žilo celkovo 810 ľudí, väčšinou etnických Rusov a Nemcov, píše denník The Guardian.
Keď sa ľudia prebudili, nič si nepamätali, boli zoslabnutí a bolela ich hlava. Niektorých choroba postihla opakovane a prespali až šesť dní. Choroba si nevyberala, postihla mladých aj starých. Dedinčania opisovali, že mali nočné mory. Miestne deti tvrdili, že v spánku videli okrídlené kone alebo hady vo svojich posteliach.
Choroba sa nevyhýbala ani zvieratám. Obyvateľka Kalaca Jelena Zhavoronková opísala, ako sa jej mačka náhle stala podľa jej slov „sprostou“, začala mňaukať a narážať do stien, nábytku aj do psa.
„Od piatkového večera spala a chrápala ako človek až do sobotňajšieho poludnia. Nereagovala na nič, dokonca ani na mačacie jedlo.“
Vodka alebo urán?
Lekári testovali chorých, ale nemohli prísť na žiadne vysvetlenie. Najprv si mysleli, že ľudia vypili pančovanú vodku. Ako epidémia rástla, došli k záveru, že sa jedná o mozgové ochorenie neznámej príčiny. Mnohí podozrievali blízku uránovú baňu, ktorú úrady uzavreli po páde Sovietskeho zväzu. Vtedy Krasnogorsk opustila väčšina obyvateľov a v dedine zostalo len 130 z pôvodných 6 500 občanov.
Kazašské ministerstvo zdravotníctva testovalo viac ako 7000 domov v oblasti, ale nenašlo v nich zvýšenú radiáciu či vyššiu prítomnosť kovov. V niekoľkých domoch síce kontrolóri namerali vyššie hodnoty rádia, ale nebolo ho dostatok, aby sa ním mohla vysvetliť záhadná choroba. Dokonca aj experti zaoberajúci sa spánkom nemohli prísť na príčinu choroby. Niektorí tvrdili, že za ňou stojí davová psychóza.
Teraz je záhada vyriešená. Analýzy totiž preukázali, že vo vzduchu v dedinách je vyššia prítomnosť oxidu uhoľnatého a uhľovodíkov. „Vo vzduchu je nižšia koncentrácia kyslíka, ktorá spôsobuje spavú chorobu v dedinách,“ vysvetlil vicepremiér Berdibek Saparbaev. Začalo tak sťahovanie dvoch dedín: Kalac a Krasnogorsk.