ruzova farba
História, Jednohubky, Zaujímavosti

Odkedy sa stala ružová farba typicky dievčenskou farbou? Budete prekvapení, aký je jej príbeh

Ružová farba, ktorá je dnes všeobecne vnímaná ako symbol ženskosti a romantiky, má dlhú a zaujímavú históriu. Pôvodne bola prvýkrát použitá ako názov farby koncom 17. storočia, no jej význam a asociácie sa postupne menili a vyvíjali v priebehu času. V Európe a Spojených štátoch bola ružová farba podrobená rôznym prieskumom a skúmaniam, ktoré odhalili jej psychologický vplyv na ľudí. Zistilo sa, že ružová najčastejšie spája so šarmom, zdvorilosťou, citlivosťou, nehou, detstvom, ženskosťou a romantikou.

Dnes je ružová farba výrazným symbolom ženskosti a je často spojená s módou, krásou a eleganciou, avšak treba podotknúť, že toto vnímanie nebolo vždy bežné. V 20. rokoch 20. storočia bola ružová skôr považovaná za farbu, ktorá odrážala mužnosť a silu. Časy sa však zmenili a s tým sa zmenila aj symbolika tejto nádhernej farby, vysvetľuje stránka Wikipedia.org.

Ružová ako farba chlapcov

V minulosti boli pastelové farby, vrátane modrej a ružovej, bežné pre všetky deti bez ohľadu na pohlavie Väčšina detí bola obliekaná do bielych šiat až do šiestich rokov vzhľadom na ich praktickosť. Modré a ružové farby sa stali špecifickými pre pohlavie v USA až v 20. storočí a ich používanie na označenie chlapcov a dievčat nie je vôbec dlhodobou tradíciou, dopĺňa web Britannica.com.

V 20. storočí začali obchody navrhovať farby považované za vhodné pre jednotlivé pohlavia, no inak, ako je tomu dnes. V roku 1918 sa v obchodnej publikácii Earnshaw’s Infants’ Department tvrdilo, že ružová je vhodnejšia pre chlapcov, pretože je rozhodnejšou a silnejšou farbou, zatiaľ čo modrá je krajšia a jemnejšia, a preto je vhodnejšia pre dievčatá. V 20. rokoch veľké obchodné domy v Bostone, Chicagu a New Yorku dokonca navrhovali ružovú pre chlapcov, avšak tento trend nebol veľmi rozšírený a dlho sa neudržal.

V štyridsiatych rokoch minulého storočia, boli novorodenci prvou generáciou oblečenou v pohlavne špecifickom oblečení, ako ho poznáme dnes. Ružová sa stala farbou pre dievčatá a modrá pre chlapcov. Tento trend sa však v 60. a 70. rokoch 20. storočia začal meniť v dôsledku hnutia za oslobodenie žien. Tí, ktorí sa zapojili do tohto hnutia, vnímali oblečenie dievčat v ženských alebo stereotypne dievčenskom  oblečení ako obmedzujúce pre ich budúce príležitosti a preto začali uprednostňovať neutrálne farby a módu.

V 80. rokoch sa však rodovo orientované detské oblečenie vrátilo späť do módy. Rozvoj vedy a techniky umožňujúce zistiť pohlavie dieťaťa ešte pred jeho narodením, prispelo k obnoveniu trendu oblečenia zameraného na pohlavie.

Dnešné nemocnice sú plné detí v ružových a modrých oblečeniach na označenie ich pohlavia a rodovej identity. Vývoj detskej módy v minulosti a v súčasnosti odzrkadľuje rôzne spoločenské trendy a normy, ktoré ovplyvňujú naše vnímanie farieb a ich spojenie s pohlavím.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.