modre oci
Nezaradené

Odvrátená tvár 19. storočia – keď ópium vládlo svetu

S obľubou sa používal ako prídavok do piva či vína, alebo sa z neho varil čaj. Ženy ho užívali počas menštruácie a matky ho podávali hyperaktívnym deťom. Básnici a skladatelia tvorili pod vplyvom tejto mimoriadne obľúbenej drogy – ópia.

Na konci 19. a začiatkom 20. storočia bolo americké San Francisco svetovým centrom fajčenia ópia. V San Franciscu sa nachádzali tie najluxusnejšie brlohy a taktiež najväčší počet závislých ľudí. Vo vtedajšej dobe len veľmi málo doktorov varovalo pred nebezpečnými následkami užívania drog. Ópium bolo však rozšírené po celom svete. Hlavným mestom tejto drogy, ako ho popisoval Charles Dickens, bol Londýn.

img: via reflex.cz

img: via reflex.cz

No vo Francúzsku nebola situácia o nič lepšia, práve naopak. Na konci 19. storočia sa v Paríži nachádzalo približne 1200 ópiových brlohov a jedným z nich mal byť údajne aj legendárny klub Moulin Rouge. Pričom pre tie naozaj VIP osoby boli k dispozícii priestory priamo v hlave presláveného dreveného slona, ktorý stál v záhrade. Ópiu prepadlo množstvo slávnych osobností, vrátane maliara Picassa či básnika Charlesa Baudelaira.

img: via reflex.cz

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.