obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Oživiť dinosaury je nemožné- DNA sa rozpadne už za pár miliónov rokov

Jurský park je iba sen – vrátiť život dinosaurom nie je možné. U mamutov však nádej existuje…

Vedci zistili, že DNA je schopné „prežiť“ nanajvýš pár miliónov rokov. Získať kyselinu z pozostatkov dinosaurov, ktoré vyhynuli pred 65 miliónmi rokov je preto nemožné. Podľa denníku Le Figaro, je tak pochovaná posledná nádej na vytvorenie obdoby Jurského parku, ktorý stvárňovali vedecko-fantastické filmy amerického režiséra Stevena Spielberga z 90. rokov minulého storočia.

img: www.google.sk

To, že sú vzorky DNA z dlhodobého hľadiska „veľmi rýchlo“ nečitateľné, zistili dánski a austrálski vedci pri skúmaní kostí mohutných nelietavých vtákov moa, ktoré sa kedysi vyskytovali na Novom Zélande a vyhynuli na prelome 15. a 16. storočia. Výskumníci dospeli k záveru, že priemerný polčas rozpadu nukleovej kyseliny je 521 rokov. Za 1,5 milióna rokov prestáva byť DNA úplne čitateľná.

Vedci, o ktorých práci informuje na svojej stránke britský odborný časopis Proceedings of the Royal Society B, sa opierajú o výsledky výskumu pozostatkov vtákov starých 600 až 8000 rokov. Tie sa uchovávali v prostredí s priemernou teplotou 13 stupňov Celzia. Ale v čím nižšej teplote sa DNA udržiava, tým viac sa predlžuje jej životnosť.

img: http://www.hotel-r.net/

Podľa Le Figaro tak zostáva nádej na klonovanie napríklad mamutov, ktorí vyhynuli pred zhruba 8000 rokmi. Vzorky DNA z ich pozostatkov nájdených na Sibíri sa vyskytovali v priestore s priemernou teplotou -5 stupňov Celzia, čo podľa vedcov môže predĺžiť životnosť kyseliny až na 6,8 miliónov rokov.

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.