modre oci
Nezaradené

Pivá Pilsner Urquell, Topvar, Smädný mních alebo Šariš budú po novom vyrábať Japonci

Niektoré značky slovenského i českého piva sa budú vyrábať pod dohľadom Japoncov. Spoločnosť Asahi Group Holdings totiž v strednej Európe kupuje päť pivovarov. Medzi nimi je aj český Prazdroj či slovenský Topvar.

Pivovary patrili spoločnosti SABMiller, ktorú nedávno prevzala spoločnosť AB InBev. Predaj podnikov bol súčasťou prevzatia. Japonci okrem Plzeňského Prazdroja a Topvaru kúpili aj poľskú spoločnosť Kompania Piwowarska, maďarský Dreher a rumunský Ursus.

img: Facebook/Pivo Topvar

Ich záujem obchodovať na európskom trhu musel byť veľký, keďže do tejto kúpy investovali neuveriteľných 7,3 miliardy eur. Tým predbehli aj iných záujemcov ako napríklad investičné skupiny J&T či PPF.

Ide o najväčšiu akvizíciu v histórii tejto japonskej pivovarníckej spoločnosti. Ak všetko chvália príslušné úrady, proces by sa mal zavŕšiť v polovici roku 2017.

img: Facebook/Šariš – Srdcom východniar

Odborníci sa pre ČTK vyjadrili, že predaj pivovarov spoločnosti Asahi je dobrou správou. Jedným z dôvodov je aj to, že Asahi ako sa jediný záujemca o kúpu venuje pivovarníctvu. Japonská spoločnosť je v súčasnosti 13. najväčším producentom piva na svete a venuje sa aj výrobe vína, liehovín i nealkoholických nápojov.

Pod značkou Topvar sa vyrábajú pivá ako Šariš, Topvar alebo Smädný mních. Plzeňský Prazdroj je najväčšou pivovarníckou skupinou v Českej republike a pod jej značkou sa vyrábajú pivá ako Pilsner Urquell, Kozel, Radegast či Gambrinus.

img: Facebook/Pilsner Urquell

 img: Titulná foto – via Facebook/Pilsner Urquell

.src1, .src2, .src3

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť