FOTO: mesiac Cháron
Podrobné snímky planéty Pluto a jej mesiaca Chárona, ktoré v stredu vyslala na Zem sonda New Horizons, priviedli vedcov k novým poznatkom a rade nečakaných odhalení.
Za obzvlášť prekvapivú podľa agentúry AP považujú odborníci skutočnosť, že Pluto nie je hruda mŕtveho kamenia a ľadu, ako sa doteraz predpokladalo.
Snímky povrchu Pluta prekvapivo nezaznamenávajú žiadne krátery po dopade kozmického materiálu. To naznačuje, že povrch trpaslíčej planéty neformovali kolízie s vonkajšími objektami, ale vnútorné teplo. Pluto je geologicky aktívne, prekvapivo „mladý“ sa zdá byť aj jeho mesiac Cháron.
Vďaka sonde tiež vedci vedia, že Pluto je väčší, než sa myslelo – jeho priemer dosahuje dĺžky 2370 kilometrov, čo sú zhruba dve tretiny Mesiaca.
Zábery sondy ukazujú úsek planéty veľký asi 240 kilometrov. Je na ňom vidieť horský chrbát vysoký približne 3350 metrov a desiatky kilometrov dlhý. Vedci tvrdia, že staroba hôr, ktoré akoby vyrástli z ľadového podložia, je len 100 miliónov rokov. Staroba planéty je pritom 4,5 miliardy rokov.
Teplo, ktoré zrejme vnútro planéty rozohrieva, môže byť dôsledkom rozpadu rádioaktívnych látok, ktoré sú v planetárnych objektoch bežne prítomné, uvádzajú experti NASA. Alebo môže ísť o vplyv energie, ktorá sa uvoľňuje postupným zamŕzaním podzemného oceánu.
Pokiaľ ide o Chárona, ktorý je rozmerom približne polovičný v porovnaní s Plutom, nachádzajú sa na ňom kaňony hlboké päť až desať kilometrov, ktoré sú súčasťou sústavy údolia a skál dlhých tisíc kilometrov. Snímka Chárona bola zhotovená už v pondelok, fotografia Pluta v utorok asi pol hodiny predtým, než sa sonda k trpasličej planéte najviac priblížila.
Čo všetko sa ešte dozvieme v nasledujúcich dňoch?…