obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Po 30-tich rokoch priviedli k životu zamrznutého tvora

Pomalky sú jedným z najdolnejších živočíšnych druhov na Zemi. Prekonali však ďalší rekord, ktorý sa týka prežitia v nepriaznivých podmienkach! Prežili 30 rokov v zmrazenom stave.

Japonskí vedci rozmrazili vzorku machu, ktorá bola odobraná v Antarktíde v roku 1983 a od tej doby ju skladovali pri teplote mínus 20 stupňov Celzia. V machu boli aj dve pomalky, ktoré sa po rozmrazení prebudili k životu. Jedna však po 20 dňoch zomrela. Ďalšia sa po 29 dňoch dostala do „normálneho“ stavu, ako pred zmrazením. Dokonca nakládla 19 vajíčok, zo 14 z nich sa úspešne vyliahli nové organizmy.

Pomalky alebo tardigrady sú kmeň zvliekavých špirálovcov. Sú to drobné, najviac 1 mm veľké živočíchy s valcovitým telom. Počas nepriaznivých podmienok dokážu zastaviť svoj metabolizmus. V zvládnu v nich prežiť nielen dlhotrvajúce sucho, ale aj extrémne nízke či vysoké teploty, alebo vplyv škodlivého žiarenia. Najdlhšie zaznamenané prežitie pomalky v zmrazenom stave doteraz bol deväť rokov. Exemplár rozmrazený v Japonskom Národnom inštitúte však tento rekord prepísal.

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.