medúza
Fakty, Ľudské telo

Pomôže ti pri popŕhlení medúzou, ak si ocikáš nohu či ruku, alebo ide o mýtus? O tomto si asi nevedel

Bezstarostné užívanie si dovolenky sa dokáže rýchlo zmeniť na zlý sen, keď zrazu pocítiš pálivú bolesť na svojej pokožke. Pravdepodobne si sa počas kúpania v mori stretol s neviditeľným nepriateľom nazývaným medúza.

Popálenie jej chápadlami môže byť nepríjemne bolestivé, ale taktiež aj nebezpečné. Preto je dôležité vedieť, ako sa v takejto situácii zachovať. Jednou z možností, o ktorej sa často hovorí, je, čo najskôr omočiť postihnuté miesto, ale je táto metóda naozaj účinná?

Omočenie popŕhleného miesta môže zhoršiť situáciu!

Aj keď medúza zomrie, jej pŕhlivé bunky si zachovávajú pŕhlivú schopnosť. To, že máš miesto omočiť, je veľmi známe medzi ľuďmi. Tvrdia, že amoniak v moči neutralizuje toxín z medúzy. Tento mýtus je už dávno vyvrátený. Na základe toho, aké tekutiny človek prijíma, sa moč približuje zložením najviac k sladkej čistej vode, ktorá popŕhlenie môže ešte zhoršiť. Moč je okrem iného väčšinou sterilný. Preto nepôsobí ako neutralizátor toxínov.

Moč, takisto ako čistá sladká voda, môže aktivovať ešte viac žihadiel, ktoré máš zapichnuté v koži a spôsobiť ti ešte väčšiu bolesť. Taktiež to spôsobí to, že sa ti do tela dostane ešte viac jedu, keďže dôjde k náhlemu uvoľneniu toxínov. Toto aktivovanie spôsobuje zmena rovnováhy osmotického tlaku. 

Keďže sú bunky medúzy zvyknuté na slanú vodu, pri opláchnutí v čistej vode, či omočení, sa otvoria a budú naďalej pŕhliť. 

Použi ocot a slanú vodu

Pri popŕhlení medúzou je najlepšou prvou pomocou, aby si miesto oblial slanou vodou z mora, pretože morská voda neaktivuje ďalšie pŕhlivé bunky. Opláchnutie v slanej vode ti tiež pomôže odstrániť žihadlá z pokožky. Následne hneď po tom, ako prídeš na hotel, požiadaj obsluhu o par decilitrov octu. Týmto octom opláchni popŕhlené miesto. Ocot neutralizuje zbytky toxínov, ktoré sa dostali na pokožku z toxických žihadiel medúzy. Tu treba ale povedať, že predtým, ako použiješ ocot, je dobré sa informovať, aký druh medúzy ťa popŕhlil. Totiž pri niektorých druhoch (napr. portugalská galéra Physalia physalis) môže ocot zhoršiť uvoľňovanie toxínov.

Nezabudni všetky zvyšné žihadla povyťahovať pomocou pinzety. Nikdy to nerob rukami, aby sa ti nezabodli do inej časti tela.

Nakoniec vlož popŕhlené miesto do teplej vody, ktorá má okolo 40 až 45 stupňov Celzia. V tejto vode ostaň ponorený 20-40 minút. Teplá voda ti pomôže pri zmiernení bolesti po popŕhlení. Možno si to nevedel, ale teplá voda pomáha denaturovať toxíny a zmierniť bolesť. Použiť môžeš aj horúce obklady. Zabaľ výhrevné vrecúško do bavlnenej utierky alebo uteráka a prilož na popŕhlené miesto.

Portál Fakteos uvádza, že pár hodinách môžeš miesto natrieť krémom. Použi hydratačný alebo upokojujúci krém, ktorý neobsahuje alkohol ani žiadne iné dráždivé látky či zložky, ktoré by mohli dráždiť pokožku alebo spôsobiť uzavretie toxínov v koži. Miesto si nešúchaj, neškriab ani nijako inak nedráždi, pretože to môže ešte viac zhoršiť hojenie.

kremovanie ruk
Zdroj: Vedelisteze.sk

Ak by si po popŕhlení dlhotrvajúco cítil bolesť hlavy, alebo dostal silnú alergickú reakciu, je treba vyhľadať lekára. Taktiež, ak by si mal popŕhlené miesta od medúzy na veľkej časti tela, taktiež je treba čo najskôr vyhľadať lekára. 

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.