Pri príprave jedál v kuchyni sa často stávajú menšie úrazy, ako sú porezanie, obarenie či popálenina. Zatiaľ čo vážnejšie poranenia musí ošetriť lekár, tie menej závažné si vieme ošetriť aj sami doma.
Pri porezaní pomôže leukoplast, no pri obarení či popálení môže byť bolesť intenzívnejšia. V takom prípade prichádzajú na rad domáce triky, ako ľadové obklady, čajové vrecúško, med či maslo. Ktoré z nich sú však skutočne účinné a ktoré nám môžu spôsobiť ešte väčšiu bolesť?
Ako zmierniť bolesť pri popálení?
Studená voda
V prípade prvej pomoci pri popálení, napríklad pri oprskaní olejom, asi každému napadne použiť studenú vodu, ľad alebo studený obklad. Studená voda pri popálení môže pomôcť ochladiť pokožku a upokojiť popáleninu. Mierne studená voda pomáha zabrániť vzniku hlbších popálenín a poškodeniu hlbších vrstiev kože.
Ak však použiješ ľad, ľadovú vodu alebo veľmi studený obklad v podobe mrazených potravín, po ktorých veľa ľudí hneď siahne, môžeš ešte viac zhoršiť stav popáleniny.
Med
Po opláchnutí v studenej vode nanes na postihnuté miesto tenkú vrstvu medu. Popáleninu následne prekry sterilným obväzom. Portál medicalnewstoday.com uvádza, že aj keď sa ľahké popáleniny nemusia zakrývať obväzom, je lepšie ich prekryť, najmä ak sa nachádzajú na miestach, ktoré sa môžu odierať alebo ľahko zašpiniť. Taktiež, ak pľuzgiere na popáleninách pukajú alebo sú otvorené, je lepšie ich prekryť, aby si zabránil infekcii.
Med má skvelé antibakteriálne účinky a ranu dezinfikuje. Taktiež obsahuje liečivé látky, ktoré pomáhajú pri hojení.
Čajové vrecúško
Proti zápalu kože ti môže pomôcť vrecúško zeleného alebo čierneho čaju. Čajové vrecúško namoč do studenej vody alebo iným spôsobom vychlaď a následne ho prilož na ranu. Čajové vrecúško na popálenine obviaž obväzom a nechaj ho na rane 10 – 15 minút. Tento postup môžeš opakovať 2 – 3-krát denne, aby si zmiernil bolesť a opuch.
Taníny sú prírodné zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v rastlinách, v čiernom a zelenom čaji, ale aj vo víne, orechoch či niektorých ovocných šupkách. Práve tieto zlúčeniny majú skvelé protizápalové a antibakteriálne účinky, a taktiež neutralizujú toxíny. Pri čajových obkladoch na popáleniny pomáhajú znížiť bolesť, zmierniť zápal a podporujú rýchlejšie hojenie pokožky.
Tipy, ktoré by si pri popálení radšej nemal skúšať!
Maslo a olej
Niektorí ľudia pri popálenine siahnu po masle či oleji, pretože veria, že potretie rany týmito látkami pomôže rýchlejšiemu hojeniu. Opak je však pravdou, olej a maslo môžu zadržiavať teplo v rane, čo ešte viac zhoršuje hojenie a zvyšuje bolesť. Zadržiavaním tepla tieto výrobky prehlbujú poškodenie tkaniva. To je dôvod, prečo by si si tomuto triku mal vyhnúť.
Zubná pasta
Ďalším domácim tipom, ktorý mnoho ľudí odporúča, je použitie zubnej pasty. Tento trik však nie je najšťastnejší. Zubná pasta obsahuje mentol a ďalšie dráždivé chemické látky, ktoré môžu ranu ešte viac podráždiť a zvýšiť riziko infekcie. Vyhni sa preto aj tomuto triku.