vrecuska od caju vyhadzovanie
Zdroj: Vedelisteze.sk
Lajfhek

Použité čajové vrecúško nevyhadzuj! Neuveríš, na čo všetko sa dá ešte použiť. Tu je niekoľko tipov, ktoré by ťa nenapadli!

Zimné obdobie a chladné počasie má za následok to, že pijeme viac čaju ako v iných ročných obdobiach. Použité čajové vrecúška často končia v odpadkovom koši, no ich potenciál siaha ďaleko za hranice jednorazového použitia. Existuje množstvo kreatívnych spôsobov, ako môžeš tieto vrecúška využiť v domácnosti, záhrade či v rámci osobnej starostlivosti. Poďme sa na ne nižšie pozrieť.

vrecuska od caju vyhadzovanie
Zdroj: Vedelisteze.sk

Ako využiješ vrecúška zo zeleného a čierneho čaju?

Môžu ti pomôcť ochrániť rastliny pre plesňami a ochoreniami

Použité čajové vrecúška môžu byť prekvapivo užitočné pri ochrane rastlín pred plesňovými ochoreniami. Zelený či čierny čaj obsahuje prírodné zlúčeniny, ako sú taníny, ktoré môžu pomôcť obmedziť rast škodlivých plesní a baktérií v pôde.

Použité čajové vrecúško môžeš jednoducho zahrabať do kvetináča alebo záhonu blízko koreňov rastlín. Taníny z čajových lístkov sa postupne uvoľňujú do pôdy, čo vytvára prostredie nepriaznivé pre rozvoj plesní. Zároveň obohatia pôdu o organické látky. Zahrabať môžeš obsah aj s vrecúškom, pokiaľ vrecúško neobsahuje syntetické materiály.

vrecusko od caju do kvetinaca
Zdroj: Vedelisteze.sk

Čistenie podláh

Asi by ťa to nenapadlo, ale použité čajové vrecúška zeleného a čierneho čaju môžeš použiť aj na čistenie a leštenie drevených podláh a drevených povrchov.

Taníny majú jemne čistiace vlastnosti a zároveň dodávajú dreveným povrchom prirodzený lesk a zanechávajú na nich jemný ochranný film, ktorý obnovuje ich prirodzený lesk a zvýrazňuje textúru dreva. Čajový výluh zas jemne odstraňuje nečistoty a mastnotu bez použitia agresívnych chemikálií, ktoré môžu drevo poškodiť alebo vysušiť. Týmto spôsobom môžeš jemne zvýrazniť farbu dreva, čo je super nápad pri drevených povrchoch, ktoré začínajú blednúť.

Máš radšej ovocné čaje? Aj vrecúška z nich využiješ rovnako plnohodnotne!

Vyschnuté vrecúška použi ako lapač pachov

Ak ti prekážajú výrazne či nepríjemné pachy v chladničke, použité čajové vrecúška z ovocných čajov môžu byť výborným prírodným riešením na ich neutralizáciu. Vďaka svojej schopnosti absorbovať vlhkosť a pachy a tiež vďaka svojej príjemnej vôni, sú ideálnou alternatívou ku komerčným osviežovačom.

Sušené čajové lístky totižto prirodzene absorbujú prebytočnú vlhkosť v uzavretom priestore, čím pomáhajú predchádzať šíreniu pachov. Ovocné čajové vrecúška tiež obsahujú kyslé zložky ako napríklad kyselinu citrónovú alebo jablčnú, ktoré viažu pachové molekuly a neutralizujú ich.

Takýto pohlcovač pachov si vyrobíš úplne jednoducho. Po použití čajové vrecúška dôkladne vysuš, aby si predišiel ich plesniveniu. Môžeš ich nechať prirodzene vyschnúť na vzduchu no odporúčame ti na tento účel použiť radiátor.

susenie vrecusok od caju_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Keď sú vrecúška úplne suché, polož ich na tanierik alebo do malej misky a umiestni na rôzne miesta v chladničke, predovšetkým tam, kde sa pachy zvyčajne koncentrujú, napríklad v blízkosti syrov. Aby si čajové vrecúška zachovali svoju účinnosť, vymieňaj ich každých 1–2 týždne, prípadne ihneď, keď máš pocit, že prestali absorbovať pachy.

Môžeš ich použiť na pohltenie pachov v topánkach

Vrecúška z ovocných čajov môžeš použiť rovnako na pohlcovanie a neutralizáciu pachov v topánkach. Vďaka svojej schopnosti absorbovať vlhkosť a pachy, ako aj príjemnej vôni, dokážu efektívne pomôcť pri tomto bežnom probléme. Vlož jedno alebo dve použité a vysušené čajové vrecúška do každej topánky.

vrecuska od caju do topanok pohlcovac pachu
Zdroj: Vedelisteze.sk

Ak sú topánky väčšie, použi viac vrecúšok pre lepší účinok. Uisti sa, že sú vrecúška rovnomerne rozložené, aby mohli absorbovať zápach z celého vnútorného priestoru topánky. Čajové vrecúška nechaj v topánkach aspoň cez noc, aby mali dostatok času na pohltenie vlhkosti a zápachu. Pre silnejšie pachy môžeš vrecúška nechať pôsobiť aj dlhšie, napríklad 24 hodín.

Použité čajové vrecká pomôžu aj v osobnej hygiene

Môžem nimi upokojiť podráždenú pokožku

Použité čajové vrecúška z ovocných čajov môžu byť prekvapivo účinným prostriedkom na upokojenie podráždenej pokožky po holení.

Hoci neobsahujú taníny ako čierny alebo zelený čaj, ich jemná kyslosť a prírodné zložky s protizápalovými účinkami, ako sú ibištek alebo ružové lístky, dokážu pokožku osviežiť, hydratovať a zmierniť nepríjemné začervenanie či svrbenie. V tomto prípade nechaj čajové vrecúško vychladnúť na izbovú teplotu. Potom ho jemne prilož na podráždenú pokožku po holení. Nechaj pôsobiť 5–10 minút, aby sa zložky z čaju mohli uvoľniť a preniknúť do pokožky. Po použití čajového vrecúška opláchni pokožku vlažnou vodou a jemne osuš mäkkým uterákom.

vrecusko na caju na upokojenie pokozky
Zdroj: Vedelisteze.sk

Medzi najvhodnejšie ovocné čaje na upokojenie podráždenej pokožky patrí ibištekový čaj, ktorý obsahuje antioxidanty a prirodzené protizápalové látky, ideálne na zmiernenie začervenania a podráždenia. Citrónový čaj so svojím jemne osviežujúcim efektom a kyslosťou zas pomáha upokojiť pokožku a vyrovnať jej pH a čaje s obsahom ružových lístkov majú hydratačné a upokojujúce vlastnosti, ktoré sú obzvlášť vhodné pre citlivú pokožku. Rovnako aj harmančekový čaj, často kombinovaný s ovocnými zložkami, vyniká svojimi protizápalovými účinkami a je ideálny na použitie pri veľmi citlivej pokožke.

Popraskaná koža na pätách nemá šancu

Ak ťa trápi suchá koža na chodidlách, tak čajové vrecúška z ovocných čajov sú skvelým spôsobom, ako zmäkčiť mozole a neutralizovať nepríjemné pachy nôh počas relaxačného kúpeľa.

Ovocné čaje, najmä tie s citrusovými alebo kyslými zložkami, ako sú citrón, pomaranč či ibištek, obsahujú prírodné kyseliny a aromatické látky, ktoré pôsobia osviežujúco a hydratačne na pokožku. Prírodné kyseliny obsiahnuté v ovocných čajoch pomáhajú jemne odstraňovať odumreté bunky a zmäkčiť stvrdnuté časti kože, ako sú mozole na pätách a chodidlách. Citrusové a kvetinové arómy ovocných čajov tiež pôsobia ako prírodné deodoranty, ktoré dokážu eliminovať nepríjemné pachy spôsobené baktériami a nadmerným potením. Výťažky z ovocia a bylín zas hydratujú suchú pokožku, čím predchádzajú jej popraskaniu a nadmernému vysušeniu.

Ako na to? Úplne jednoducho, zohrej si veľkú nádobu alebo lavór s teplou vodou, do vody pridaj 3–5 použitých ovocných čajových vrecúšok. Čím intenzívnejšiu arómu má čaj, tým účinnejší bude kúpeľ. Môžeš pridať aj lyžicu soli do kúpeľa, ktorá podporí čistenie a relaxáciu nôh. Ponor nohy do pripraveného kúpeľa a nechaj ich máčať 15–20 minút. Počas tohto času sa pokožka zmäkčí a vrecúška začnú uvoľňovať svoje aktívne látky do vody. Po kúpeli nakoniec použi pemzu na odstránenie stvrdnutej pokožky a mozoľov.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.