modre oci
Nezaradené

Prečo máme niekedy krátko pred zaspatím pocit, akoby sme padali?

Máte niekedy pred zaspatím pocit, akoby ste padali a náhle sa strhnete?

Vedci majú vysvetlenie aj na tento jav. Väčšina ľudí , ktorí tento pocit zažili ho popisujú ako náhly pocit zakopnutia, skoku alebo pádu do prázdna. Niekto možno pokračuje v spánku, no väčšina ľudí sa prebúdza na nepríjemné strhnutie a búšenie srdca.

Nemusíte sa však ničoho báť. Ide o úplne normálny fyziologický proces, ktorý nastáva tesne pred zaspatím. Počas spánku prechádzame niekoľkými spánkovými cyklami, z ktorých každý sa skladá zo štyroch rôznych fáz. K pocitu padania dochádza v priebehu prvej fázy spánku NREM a existuje niekoľko teórií o tom, prečo sa to deje:

• Jednou z nich je, že keď sa svaly počas zaspávania uvoľnia, mozog zostane zmätený a niekedy si myslí, že „padáme“.

• Iní vedci sa domnievajú, že je to reflex, ktorý sa vyvinul u ľudí v priebehu evolučného procesu, aby sa zabránilo padnutiu z obydlí na stromoch, kde mohli kedysi dávno ľudia spať.

Je tiež celkom bežné, náhle zacítiť slabý elektrický šok, ktorý vás na okamih prebudí. Táto situácia môže nastať po náročnom dni alebo ak ste veľmi unavení, či máte nepravidelné spacie návyky, alebo trpíte úzkosťou. Odhaduje sa, že tento fyziologický jav postihuje 7 z 10 ľudí v určitej fáze života.

.src

img: Flikr

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť