Nezaradené

Prečo máme pod nosom malú drážku?

Máme ju všetci a zmäteným biológom trvalo nejaký čas, kým zistili prečo. Reč je malej čudnej drážke, ktorá sa nachádza pod nosom a smeruje k hornej pere. Technicky vzaté, je známa pod názvom philtrum a je neoddeliteľnou súčasťou tváre, tak ako nos alebo oči. Ale…čo to je? A prečo to, dopekla, máme? Fascinujúce je, že to súvisí s tým, ako sa v maternici počas vývoja vytvára naša tvár.

To, čo philtrum označuje, je miesto, kde sa rôzne časti tváre zlúčili do jednej. „Je to miesto, kde sa kúsky skladačky predstavujúce ľudskú tvár nakoniec spoja dokopy,“ vysvetľuje Dr. Michael Mosley v klipe programu BBC s názvom Inside the Human Body. „Tri hlavné časti skladačky sa stretávajú na hornej pere, vytvárajúc drážku, philtrum.“ Tvár sa v maternici vyvíja medzi druhým a tretím mesiacom a keď sa tvár nesformuje počas tohto obdobia kvôli genetickým alebo iným dôvodom, nevyvinie sa už nikdy.

Pozrite si udivujúce video Dr. Mosley, v ktorom vysvetľuje ako sa tvár v maternici formuje a ako sa nakoniec všetky kúsky spoja a vytvoria tak rozpoznateľnú ľudskú tvár, ktorá je vo videu prevzatá zo skenov reálneho vyvíjajúceho sa dieťaťa.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť