obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Prečo počujeme svoj hlas na nahrávke inak ako bežne?

Svoj vlastný hlas počujeme v hlave pri bežnom rozprávaní úplne inak, ako keď je nahratý na nejakom hlasovom zázname. Je to jeden z tých divných momentov, ktoré sme všetci zažili a čudovali sa, prečo je tomu tak. Nastal čas, aby sme tejto záhade prišli na koreň.

Ukázalo sa, že dôvod je naozaj veľmi jednoduchý. Keď počujeme svoj hlas z nahrávky, zvukové vlny putujú z reproduktorov do našich uší vzduchom a počujeme sa tak, ako nás počujú aj ostatní.

Keď sa však s niekým reálne rozprávame, počujeme svoj hlas dvomi rôznymi spôsobmi – zvnútra a zvonka. Zvuk, ktorý vychádza z úst (ten, ktorý počujú aj ostatní), a aj ten, ktorý sa tvorí na základe vibrácií našich hlasiviek a registrujeme ho tak v našej hlave, počujeme súčasne v rovnakom čase. Kosti lebky majú tendenciu posilňovať vibrácie na nízkych frekvenciách a práve preto sa nám zdá byť náš hlas položený nižšie, ako v skutočnosti je.

Ak chcete počuť, ako váš hlas naozaj znie, nahrajte sa alebo si zakryte ľavé ucho a niečo hovorte. Nemusíte sa báť, že by ste zneli divne alebo smiešne, pretože ostatní ľudia poznajú váš hlas iba takýto.

OBR

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.