modre oci
Nezaradené

Prečo počujeme svoj hlas na nahrávke inak ako bežne?

Svoj vlastný hlas počujeme v hlave pri bežnom rozprávaní úplne inak, ako keď je nahratý na nejakom hlasovom zázname. Je to jeden z tých divných momentov, ktoré sme všetci zažili a čudovali sa, prečo je tomu tak. Nastal čas, aby sme tejto záhade prišli na koreň.

Ukázalo sa, že dôvod je naozaj veľmi jednoduchý. Keď počujeme svoj hlas z nahrávky, zvukové vlny putujú z reproduktorov do našich uší vzduchom a počujeme sa tak, ako nás počujú aj ostatní.

Keď sa však s niekým reálne rozprávame, počujeme svoj hlas dvomi rôznymi spôsobmi – zvnútra a zvonka. Zvuk, ktorý vychádza z úst (ten, ktorý počujú aj ostatní), a aj ten, ktorý sa tvorí na základe vibrácií našich hlasiviek a registrujeme ho tak v našej hlave, počujeme súčasne v rovnakom čase. Kosti lebky majú tendenciu posilňovať vibrácie na nízkych frekvenciách a práve preto sa nám zdá byť náš hlas položený nižšie, ako v skutočnosti je.

Ak chcete počuť, ako váš hlas naozaj znie, nahrajte sa alebo si zakryte ľavé ucho a niečo hovorte. Nemusíte sa báť, že by ste zneli divne alebo smiešne, pretože ostatní ľudia poznajú váš hlas iba takýto.

OBR

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť