Hodiny biológie boli pre niekoho radosťou, no pre väčšinu išlo o hodiny, ktoré mohli vyvolať skôr traumu ako radosť. Možno ste aj vy v škole pitvali žaby či iných živočíchov. Nie každému je to po chuti a každý z nás takéto veci zvláda inak. No jedným z ďalších strašiakov, boli aj zvláštne exempláre uložené v policiach, kde boli živočíchy.
Možno ste sa niekedy čudovali, prečo v týchto nádobách plávajú rôzne jaštery, žaby či orgány v nejakej tekutine. Nešlo ale o vodu. Táto kvapalina bola väčšinou alkoholom vo vysokej koncentrácii. Možno ste to netušili, ale už 400 rokov dozadu, vedci vedeli, že alkohol je skvelým konzervantom.
Čo však robí alkohol tak dobrým konzervantom?
Možno sa teraz pýtate, keď je alkohol tak dobrým konzervantom, tak prečo ho nepoužívame na konzervovanie potravín. Odpoveď je pomerne jednoduchá – toxicita. Alkohol je toxický pre rôzne druhy mikroorganizmov, ktoré by spôsobili rozklad vzorky, vysvetľuje portál livescience.com.
Portál tento princíp vysvetľuje na víne. Tento nápoj sa vyrába tak, že kvasinky jedia cukor z hrozna a potom vylučujú alkohol. Kvasinky však vylučujú toľko alkoholu, že koncentrácia sa stáva neskôr toxickou a kvasinky zabíja. Keď obsah alkoholu dosiahne približne 14% – pomáha to oddialiť rast baktérií na roky, vďaka čomu sa víno tak skoro nepokazí. No je potrebné uviesť, že väčšina vín obsahuje aj ďalšie konzervačné látky, ako je napríklad síra.
„Alkohol je prírodný konzervant, nielenže inhibuje rast baktérií, ale aktívne zabíja baktérie, kvasinky a plesne.“
No na zachovanie organického materiálu, ako je napríklad DNA, je potrebná vyššia koncentrácia alkoholu.
Vyššia koncentrácia alkoholu pomáha udržiavať organický materiál, ako je DNA vo vzorkách v bezpečí. Napríklad vedec sa môže rozhodnúť ponoriť vzorku ryby do roztoku 70% alkoholu a 30% vody. 70% alkohol zabezpečí, že sa nebudú množiť žiadne baktérie ani plesne a neovplyvní to štruktúru ryby. Na druhej strane, 30% vody udrží tkanivá rýb hydratované a zachová tak tvar vzorky. Rovnako ale treba povedať, že ak by sme použili až príliš vysokú koncentráciu alkoholu, tak to môže poškodiť vzorku.
Napríklad, ak by sme použili 95% etanol, tak by došlo k poškodeniu vzorky. Dôvodom je, že alkohol v tomto prípade funguje ako dehydrant, čo znamená, že odstraňuje a nahrádza vodu v bunke tkanive. Inými slovami, nedostatok vody spôsobuje zmeny v proteínoch citlivých na vodu, čo spôsobuje ich deformáciu a prípadne spôsobí aj poškodenie vzorky.
Preto je dôležité vedieť, čo chcete konzervovať a čo je cieľom. No vo väčšine prípadov hľadáte koncentráciu, ktorá inhibuje mikroorganizmy, ale nezničí bunkovú štruktúru vzorky.