staticka elektrina sveter
Zdroj: Vedelisteze.sk
Jednohubky, Lajfhek

Prečo sveter elektrizuje a ako tomu zabrániš? Skús tieto tipy a tieto radšej vynechaj!

Statická elektrina na svetroch dokáže byť poriadne nepríjemná, najmä v chladných mesiacoch. Určite to poznáš, sveter sa lepí na telo, občas ti dá malý elektrický šok a vlasy stoja ako na povel. Za tieto nepríjemnosti môžu elektrostatické náboje, ktoré sa na oblečení hromadia. Tento efekt vzniká trením materiálov, napríklad pri kontakte vlasov so svetrom a ešte viac ho podporuje suchý vzduch v interiéroch počas vykurovacej sezóny.

Statická elektrina vzniká, keď sa dve rôzne látky trú o seba, čo spôsobí presun elektrónov z jedného materiálu na druhý. Tým sa naruší rovnováha elektrických nábojov a vzniká statická elektrina. Keďže suchý vzduch znižuje vlhkosť v prostredí, elektrostatické náboje sa menej rozptyľujú a hromadia sa na povrchoch. Preto sa elektrizovanie svetrov objavuje najčastejšie v zime, keď vykurovanie znižuje relatívnu vlhkosť vzduchu vo vnútorných priestoroch, približuje web kristinmoonscience.com.

Čo ti pomôže dostať statickú elektrinu pod kontrolu?

Pridaj do prania aviváž

Aby si sa zbavil nepríjemnej statickej elektriny na svetroch či inom šatstve, je dôležité zvoliť správne postupy pri praní a sušení oblečenia. Jedným z najúčinnejších trikov je používanie aviváže pri praní. Aviváž pomáha zjemniť vlákna oblečenia a znižuje trenie medzi nimi, čo výrazne obmedzuje tvorbu elektrostatických nábojov.

pranie pracka teplota
Zdroj: Vedelisteze.sk

Vyhni sa sušeniu prádla v sušičke

Ďalším praktickým tipom je vyhnúť sa sušeniu oblečenia na vysokých teplotách. Sušička je síce rýchla a pohodlná, no vysoké teploty môžu podporovať vznik statickej elektriny. Ak už musíš sušičku použiť, je lepšie nastaviť ju na nižšiu teplotu a do bubna pridať vlnené alebo antistatické gule, ktoré pomáhajú oddeliť jednotlivé kúsky oblečenia. Týmto spôsobom minimalizuješ trenie a hromadenie statických nábojov.

Dôležitý je aj výber materiálov

Dôležitý je aj výber materiálov. Syntetické látky, ako je polyester, majú oveľa väčšiu tendenciu elektrizovať než prírodné materiály. Preto je dobré, ak je to možné, vyberať svetre z bavlny alebo vlny. Tieto prírodné materiály sú nielen pohodlné, ale tiež menej priťahujú elektrostatické náboje, čo prispieva k väčšiemu komfortu. Je však dôležité dodať, že statická elektrina môže vzniknúť aj na prírodných vláknach, najmä v suchom prostredí alebo počas zimy, priťahujú však menej nábojov ako vlákna syntetické.

staticka elektrina sveter
Zdroj: Vedelisteze.sk

Vlhký vzduch je lepší, keď chceš znížiť výboje statickej elektriny

Zvýšenie vlhkosti vzduchu v domácnosti je ďalším riešením, ktoré môže výrazne pomôcť. Suchý vzduch spôsobený vykurovaním prispieva k elektrizovaniu oblečenia. Investícia do zvlhčovača vzduchu ti pomôže zvýšiť vlhkosť v miestnosti, čo je prospešné nielen pre oblečenie, ale aj pre tvoju pokožku a vlasy.

A čo ti naopak elektrizujúci sveter skrotiť určite nepomôže?

Na riešenie problému s elektrizujúcim svetrom alebo iným druhom oblečenia existuje ďalšie množstvo domácich tipov, no nie všetky sú naozaj účinné. Čo je skutočná strata času?

Soľ do práčky nepridávaj

Prvým častým odporúčaním je pridanie soli do umývacieho cyklu. Mnohí veria, že soľ môže znížiť statickú priľnavosť, ale v skutočnosti nemá antistatické vlastnosti. Soľ nedokáže zabrániť hromadeniu elektrostatických nábojov na oblečení a jej pridanie do prania na tento problém nemá žiadny vplyv.

Šaty nevkladaj ani do mrazničky, nepomôže to

Ďalší obľúbený tip hovorí o vkladaní oblečenia do mrazničky, čo by údajne malo pomôcť so statickou elektrinou. Teoreticky môže nízka teplota v mrazničke oblečenie mierne zvlhčiť, čím sa zníži statická elektrina, no účinok je len minimálny a krátkodobý. Po vybratí oblečenia z mrazničky a jeho opätovnom vysušení sa elektrostatický náboj opäť začne hromadiť. Podobný efekt dosiahneš aj tým, že oblečenie mierne pokropíš vodou, ale aj tento trik má len krátkodobé účinky.

vlozenie svetra do mraznicky trik_nepomoze
Zdroj: Vedelisteze.sk

Mnoho ľudí verí aj tomu, že umiestnenie zicherky do vrecka na odeve alebo jej pripnutie na sveter pomôže rozptýliť statickú elektrinu. Je pravda, že kov je vodivý materiál a môže čiastočne rozptýliť elektrostatické náboje, no jediná malá zicherka pravdepodobne nebude mať významný účinok na zníženie statickej priľnavosti.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.