Určite to poznáte, vyrazíte von a je vám zima a máte pocit, že vám praskne mechúr! Nezostáva vám nič iné, len aby ste našli toaletu, aby ste sa išli vymočiť. Nedávno sme si vysvetlili, čo sa schováva za týmto fenoménom. Rozmýšľali ste ale niekedy nad tým, prečo naše oči nezamrznú, keď sú vonku mínusové teploty?
Keď padne teplota po bod mrazu, tak nechodíme len v mikine či rifliach, ale dáme si na seba aj poriadne teplú bundu! No chlad cítime stále, najmä na prstoch našich rúk a nôh. Pravdou je, ak by sme boli dlhšiu dobu vystavení nízkym teplotám, tak by nám mohli vzniknúť omrzliny. Preto mnohí z nás siahnu aj po čiapke, rukaviciach a teplej obuvi. Inými slovami, snažíme sa odizolovať od chladu. No naše oči si nijako zvlášť nechránime!
Prečo naše oči nezmarnú?
Pravdepodobne teraz rozmýšľate nad tým, prečo oči nezamŕzajú, ak sú vonku mínusové teploty. V prospech argumentu, že by mali zamrznúť, hrá i to, že sú plné tekutiny a pod bodom mrazu, voda sa mení na ľad! Odpoveď je pomerne jednoduchá, prečo oči nezamŕzajú. Dôvodom je, že sú zapustené hlboko v našej hlavne, vďaka čomu sú neustále ohrievané.
„Takmer tri štvrtiny oka sú schované vo vnútri nášho tela.“
Naše oči sú uhniezdené dosť hlboko v hlave, kde ich kosti, tkanivo a tuk pomáhajú udržiavať v teple. V podstate je prakticky nemožné, aby oči zamrzli, pokiaľ sú vo vnútri teplého a fungujúceho tela. Paradoxom je, že keď cítime chlad, tak naše telo odvádza ešte viac krvi do mozgu. Vedľajším produktom je, že naši oči sa ohrievajú ešte viac. Preto je prakticky nemožné, aby nám naše oči zamrzli, ak sa nachádzajú v správne fungujúcom tele. Samozrejme, ak by boli vystavené mínusovým teplotám v mŕtvom tele, tak zamrznú. Rovnako treba povedať, že aj slzy, ktoré roníme, sú slaná voda, čo prispieva k ich odolnosti voči mrazu. Len pre zaujímavosť, ak je vonku – 11 °C, povrchová teplota ľudskej rohovky klesne na 28,6 °C, vysvetľuje portál knowledgenuts.com.
„Keďže vaša očná buľva je obsiahnutá vo vašej hlave a vaša hlava je udržiavaná na telesnej teplote, nikdy sa neochladí natoľko, aby zamrzla.“
Samozrejme, ak by sme chceli silou mocou naše oči zamraziť, tak existujú riešenia, ako na to. No nejde o prirodzené spôsoby. Príkladom môže byť lekársky postup známy ako kryoterapia sietnice, ktorý využíva tekutý dusík na zmrazenie časti oka na účely liečenia a odlúčenie sietnice.