modre oci
Nezaradené

Prečo zrejme nikdy nevybudujeme vesmírny výťah?

Ľudstvo sa od prvej uskutočnenej cesty do vesmíru snaží prekonávať vlastné limity a chce dosiahnuť stále vzdialenejšie vesmírne ciele. Raketoplány sú bohužiaľ na dlhšie lety absolútne nevhodné, sú zbytočne drahé, vyžadujú enormnú spotrebu paliva a sú aj hrozbou pre životné prostredie.

Riešenie je jednoduché. Vesmírny výťah.

Poviete si, výborne, problém vyriešený, máme celkom logické a zároveň ekologické riešenie dopravy materiálu do vesmíru. Alebo nie? Vesmírny výťah je vo svojej podstate jednoduchá myšlienka, ktorá je založená na existencii extrémne pevného lana s dĺžkou takmer 36 000 km, ktorého jeden koniec je zachytený na Zemskom povrchu, ideálne niekde v oceáne a druhý je ukončený protiváhou vo vesmíre na geostacionárnej dráhe. Na lane by bola upevnená kabína, ktorá by na obežnú dráhu bola schopná dopraviť náklad a v ideálnom prípade aj ľudskú posádku.

Space-elevator-diagram
Princíp fungovania vesmírneho výťahu

img: www.wikipedia.org

Výskumu sa síce venuje aj NASA, ale projekt sa potýka hneď na začiatku s niekoľkými problémami.
Hneď prvým z nich je, celkom podstatná skutočnosť, že zatiaľ sme nedokázali vyvinúť lano dostatočne pevné, aby dokázalo uniesť okrem hmotnosti samého seba aj hmotnosť nákladu. Nádej v tomto odvetví by mohli predstavovať moderné uhlíkové nanovlákna, ale aj voči týmto je technológ a inžinier Keith Hanson z National Space Society skeptický a hovorí, že aj keď teoreticky je možné, že by nanovlákna dokázali dosiahnuť pevnosť v ťahu od 60 po 100 GPa (informácie sa líšia podľa zdrojov), zatiaľ sme sa dokázali prepracovať len na hodnotu 1 GPa, čo je pre potreby výťahu nedostačujúce.

Navrhovaný prototyp vesmírneho výťahu s ťažným lanom vedeným z povrchu Zeme

img: http://spaceref.com/

Za zníženou pevnosťou lana stojí nedokonalosť štruktúry materiálu a táto zmena celej štruktúry môže radikálne znížiť pevnosť nanotrubíc, ktorá by sa v prípade záťaže mohla šíriť po celej dĺžke ako očko na pančuche a spôsobiť katastrofu. Okrem toho sú ohrozujúcim faktorom vznikajúce vibrácie lana pri pohybe kabíny, hroziace kolízie s kusmi vesmírneho odpadu či samotnými družicami, kedy výťah nemôže zmeniť svoju polohu, ako to dokáže vesmírna stanica.

Aj keď je myšlienka vesmírneho výťahu pomerne jednoduchá, jej spracovanie v podmienkach našej atmosféry je v dohľadnej dobe nezrealizovateľné a skôr je predpoklad, že by mohla byť použitá napríklad pri Mesiaci.

.src

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.