V septembri 1856 sa parník menom Arabia vydal z Kansasu po rieke Missouri na štandardnú cestu. Na svojej palube niesol dve tony zásob pre vznikajúce mestečká na pobreží.
Bol to vek, kedy sa objavovalo, kedy muži a ženy vytvárali nové kolónie. Arabia bola len tri roky stará a mala za sebou bezpočet podobných ciest. V prípade núdze mala po bokoch pádla, vďaka čomu sa dokázala bez problémov vyhnúť plytčine a skalám. Podobne ako neskôr Titaniku, aj jej spoľahlivosť bola nezpochybniteľná.
img: 1856.com
No Missouri je nebezpečná, nech už si na čomkoľvek. Stačila chvíľa nepozornosti a Arabiu zložil obyčajný strom.
Našťastie je Missouri relatívne plytká, preto zostala posádka nad hladinou a všetci vyviazli živí. Len Arabia nie. A postupne zmizla v bahne.
img: 1856.com
Od tej doby bola cieľom mnohých lovcov pokladov. Hovorilo sa, že je plná zlata a najkvalitnejšej whiskey. Medzičasom sa miesto, kde sa loď potopila a kým ju všetci hľadali, premenilo na kukuričné pole.
Po mnohých pokusoch uspel až David Hawley v roku 1987. Využil pritom detektor železa, staré noviny a mapy. Loď napokon našli 15 metrov pod zemou.
img: 1856.com
Po roku intenzívneho kopania uzrela Arabia opäť svetlo. A trvalo ďalšie mesiace, kým z nej dostali všetky vzácne artefakty – nože, náušnice, zbrane, kladivá, oblečenie..
Dnes je replika lode so všetkými originálnymi artefaktami uložená vo svojom vlastnom múzeu v Kansase.
img: 1856.com
img: 1856.com
img titulná foto: neznámy umelec