Nezaradené

Prví ľudia si nechali dobrovoľne amputovať ruky, ktoré nahradili robotickými

Rakúski doktori zaoberajúci sa plastickou a rekonštrukčnou chirurgiou prvýkrát v histórii amputovali ľudskú končatinu a nahradili ju robotickou rukou prepojenú s ľudskými nervami, čo umožňuje priame ovládanie implantátu mozgom.

Metóda nesie meno „Bionic rekonštrukcia“, prvýkrát priniesla ovládanie kybernetického implantátu myšlienkou. Neznamená to ale, že k amputácii došlo u zdravej končatiny. Trojica dobrovoľníkov zákrok nepodstúpila v túžbe po superschopnosti, všetci mali totiž poškodené nervové spoje svojich rúk a nemohli tak končatiny efektívne ovládať.

Metóda však má svoj háčik. V prvom rade je pomerne drahá a bolestivá. Vedci totiž musia pre obnovu vhodných nervových spojov premiestniť časť svalstva zo stehien pacientov na ich paže a následne dlho kultivovať novobudované nervy.

Stále neplatí, že by umelé ruky dosahovali výkon porovnateľný s rukami z mäsa a kostí. Pri viac ako 70 tisícoch svalových vláknach, ktoré ruka obsahuje, je dokonalé nahradenie prírody zatiaľ nemožné.

Sny o vylepšenie človeka tak budú musieť počkať. Lekári tvrdia, že ich terajším cieľom nie je vytvorenie dokonalejšieho človeka, ale prostá pomoc ľuďom s telesným postihnutím.

Zdroj: .src

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť